Mide Delinmesi


Bilgi

En yaygın belirti göbek ve mide kemiği arasında hissedilen yanma hissidir. Ayrıca, mide bulantısı, kusma ve mide kanaması da görülebilir.

Sebep

Mide delinmesi, tıbbi adıyla gastrik perforasyon mide duvarındaki, ince bağırsaktaki veya yemek borusundaki delinmenin sonucu olarak ortaya çıkmakta ve midede bulunan asit, sıvı ve gıda artıkları karına boşalmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, endoskopi ve baryumlu grafi ile teşhis konur. Endoskopi ile midenin durumu tespit edilir ve küçük bir parça alınarak biyopsi ile teşhis kesinleştirilebilir.

Etken

En sık görülen etken peptik ülsere bağlı mide delinmesidir. H.pylori enfeksiyonu, yüksek doz aspirin kullanımı ve antiinflamatuvar ilaçların kullanımı gibi sebeplerle peptik ülser ve buna bağlı mide delinmesi gelişebilmektedir.

Tedavi

Antibiyotikler (H.pylori bakterisini ortadan kaldırmak için), H2 blokörleri ve asit pompası inhibitörleri en etkili ilaçlardır. İlaç tedavisi yanında çoğunlukla ameliyatla tedavi edilmesi gerekmektedir.

Risk

Yüksek doz aspirin ve antiinflamatuvar ilaçların kullanımı en önde gelen risk faktörüdür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı