Dr Sistem App
Mide Kanseri

Bilgi
Mide kanserinin ilk aşamalarında herhangi bir belirti görülmez. Hastalık ilerledikçe mide bölgesinde rahatsızlık ve ağrı, yutkunma zorluğu, mide bulantısı ve kusma, kilo kaybı, az bir yemek sonrasında dahi aşırı şişkinlik, dışkıda kan gibi bazı belirtiler görülebilir.
Sebep
Midede oluşan kanser çeşidine mide kanseri ismi verilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Mide kanserinde temel tanı aracı üst gastrointestinal endoskopidir. Mide iç yüzeyindeki şüpheli alanlardan biyopsi alınarak tanı konulur. Tanı kesinleştikten sonra hastalığın derecesinin belirlenmesi için bilgisayarlı tomografi, MR, ultrasonografi ve endosonografi gibi görüntüleme yöntemler kullanılmaktadır.
Etken
Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, mide kanseri gelişimine zemin hazırlayan çok sayıda risk faktörü bulunmaktadır.
Tedavi
Tedavi seçimi, tümörün büyüklüğü ve yerleşim yerine, hastalığın evresine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlıdır. Mide kanserinin tedavisi cerrahi, kemoterapi veya radyoterapiden oluşur. Mide kanserinin temel tedavisi cerrahidir.
Risk
İleri yaş, erkek cinsiyet, sigara içimi, aile öyküsü, H.pylori enfeksiyonu, kronik gastrit varlığı, adenomatöz polipler ve bazı diyet alışkanlıkları (tütsülenmiş veya aşırı tuzlu yemekler gibi) bilinen risk faktörlerinden bazılarıdır. Ayrıca, Asya ve Afrika toplumunda Amerikan toplumuna göre daha fazla görülmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı