Mitral Kapak Darlığı


Bilgi

En sık görülen şikâyet nefes darlığıdır ve genellikle egzersiz, ateş, hamilelik ve ritim bozukluğu sonucunda ortaya çıkmaktadır. Darlığın şiddeti arttıkça çok küçük bir efor ile nefes darlığı olabilmektedir. Hastalığın şiddetine göre istirahat halinde ya da iş yapmakla ortaya çıkan çarpıntı, yorgunluk, kanlı balgam ve akciğerlerde su birikmesi de görülebilmektedir.

Sebep

Kalbin sol karıncığı ile sol kulakçığı arasında bulunan kalp kapağına mitral kapak denilmektedir. Görevi, akciğerlerden kalbe gelen temiz kanın tek yönlü olarak kalbin sol karıncığına geçişini sağlamaktır. Bu kapakta ortaya çıkan darlığa Mitral Kapak Darlığı denir.

Bakım

-

Tahlil

Kapak hastalığının tespiti ve takibi için en kolay ve önemli tanı aracı ekokardiyografidir. Diğer yöntemler yeterince bilgi vermediğinde ya da ameliyat tedavisi planlandığında, kalp anjiyografisi gerekmektedir.

Etken

Mitral kapak darlığı, kapağın erken yaşlarda geçirilen eklem romatizması nedeniyle hasar görmesi sonucu oluşur. Kapak kalınlaşıp sertleşir ve yeteri kadar işlev göremez. Romatizmal hastalık dışında doğuştan olma, kapaktaki iltihabi durum ve kitle gibi nedenlere bağlı da oluşabilir.

Tedavi

Hafif vakalarda ilaç tedavisi yeterlidir. Ancak şiddetli vakalarda balon valvuloplasti yöntemi denilen balon ile darlığı genişletme işlemi veya açık kalp ameliyatı gerekli olabilir.

Risk

Çocukluk çağında geçirilen akut romatizmal ateş denilen boğaz enfeksiyonu sonucu gelişebilen eklemleri ve kalbi tutabilen bir romatizmal hastalık en önemli risk faktörüdür. Kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla gözlenir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı