Bilgi
Hafif ve orta mitral kapak yetmezliğinde genellikle herhangi bir belirti görülmez. Ancak ileri yetmezlikte, sol karıncık normalden daha fazla çalışması gerekeceği için zamanla yorulur ve daha sonra sol kalp yetmezliği oluşur. İlk şikayet çabuk yorulma, nefes darlığı ve çarpıntı hissidir. Nefes darlığı başlangıçta yoğun eforla gelirken sol kalp yetmezliği arttıkça gece uykudan uyandırır ve ileride istirahatte bile olmaya başlar.
Sebep
Kalbin sol karıncığı ile sol kulakçığı arasında bulunan kalp kapağına mitral kapak denilmektedir. Görevi, akciğerlerden kalbe gelen temiz kanın tek yönlü olarak kalbin sol karıncığına geçişini sağlamaktır. Mitral kapak yetmezliğinde, kapakçık tam kapanamaz ve kanın bir kısmı kulakçığa geri akar.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı muayenede tipik dinleme bulgularının olması ile tanıyı koymak zor değildir. Ancak mitral kapak yetmezliğinin derecesini ve sol karıncığın etkilenme düzeyini anlamak için ekokardiyografi mutlaka yapılmalıdır.
Etken
Ateşli romatizma, doğuştan kalp bozuklukları, kapakçıkta kalsiyum birikmesi, kalp yetmezliği, kalp enfeksiyonları ve kalp krizi başlıca sebepleridir.
Tedavi
Hafif vakalarda ilaç tedavisi yeterlidir. Ancak şiddetli vakalarda açık kalp ameliyatı ile mitral kapağın onarımı veya değişimi gerekli olabilir.
Risk
Çocukluk çağında geçirilen akut romatizmal ateş denilen boğaz enfeksiyonu sonucu gelişebilen eklemleri ve kalbi tutabilen bir romatizmal hastalık en önemli risk faktörüdür. Kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla gözlenir.

Hastalık Sorgulama Programı