Mitral Kapak Yetmezliği


Bilgi

Hafif ve orta mitral kapak yetmezliğinde genellikle herhangi bir belirti görülmez. Ancak ileri yetmezlikte, sol karıncık normalden daha fazla çalışması gerekeceği için zamanla yorulur ve daha sonra sol kalp yetmezliği oluşur. İlk şikayet çabuk yorulma, nefes darlığı ve çarpıntı hissidir. Nefes darlığı başlangıçta yoğun eforla gelirken sol kalp yetmezliği arttıkça gece uykudan uyandırır ve ileride istirahatte bile olmaya başlar.

Sebep

Kalbin sol karıncığı ile sol kulakçığı arasında bulunan kalp kapağına mitral kapak denilmektedir. Görevi, akciğerlerden kalbe gelen temiz kanın tek yönlü olarak kalbin sol karıncığına geçişini sağlamaktır. Mitral kapak yetmezliğinde, kapakçık tam kapanamaz ve kanın bir kısmı kulakçığa geri akar.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı muayenede tipik dinleme bulgularının olması ile tanıyı koymak zor değildir. Ancak mitral kapak yetmezliğinin derecesini ve sol karıncığın etkilenme düzeyini anlamak için ekokardiyografi mutlaka yapılmalıdır.

Etken

Ateşli romatizma, doğuştan kalp bozuklukları, kapakçıkta kalsiyum birikmesi, kalp yetmezliği, kalp enfeksiyonları ve kalp krizi başlıca sebepleridir.

Tedavi

Hafif vakalarda ilaç tedavisi yeterlidir. Ancak şiddetli vakalarda açık kalp ameliyatı ile mitral kapağın onarımı veya değişimi gerekli olabilir.

Risk

Çocukluk çağında geçirilen akut romatizmal ateş denilen boğaz enfeksiyonu sonucu gelişebilen eklemleri ve kalbi tutabilen bir romatizmal hastalık en önemli risk faktörüdür. Kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla gözlenir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı