Miyelodisplastik Sendrom (MDS)


Bilgi

Sıklıkla anemiye bağlı olarak halsizlik, çabuk yorulma, cilt ve dudaklarda solukluk görülür. Trombositlerin azlığına bağlı olarak ciltte kanamalar, burun ve diş eti kanamaları görülebilir. Lökosit sayısındaki azlığa bağlı olarak da bu hastaların enfeksiyonlara karşı direnci azalmıştır. Daha sık ateşli hastalığa yakalanırlar.

Sebep

Miyelodisplastik sendromda (MDS) kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinin olgunlaşmasında sorun vardır. MDS’li hastalarda kan yapımında azalmanın sonucu olarak kırmızı kan hücrelerinde azalma, yani anemi görülür. Ayrıca diğer kan hücreleri de gelişim bozukluğuna bağlı olarak normal işlevlerini göremezler.

Bakım

-

Tahlil

Tam kan sayımında kırmızı kan hücrelerinde azalma hemen tüm hastalarda vardır. Lökosit ve trombosit sayısında azalma gözlenebilir. Periferik kan yaymasının incelenmesi ile kan hücreleri hakkında bilgi sahibi olunur. Teşhisin kesinleşmesi için kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi yapılmalıdır.

Etken

MDS’nin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bazı risk faktörlerinin varlığının hastalık gelişiminde rol oynadığı bilinmektedir. Ancak ileri yaş da hastalığın ortaya çıkmasında önemli bir faktördür.

Tedavi

Kök hücre nakli ile tam şifa sağlanabilir. Ayrıca kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretilmesini ve gelişimini uyaran ilaçlar (eritropoetin, GCSF gibi) ve kan transfüzyonları da tedavide kullanılmaktadır.

Risk

MDS içinde değerlendirilen bazı alt guruplarda lösemiye dönüşüm olmaktadır. Her yaşta görülebilirse de genellikle yaşlılık hastalığıdır ve hastaların çoğu 65 yaş üzerindedir. Boya sanayi ve ayakkabıcılıkta kullanılan benzen isimli kimyasal maddeye maruz kalmak hastalık için bir risk faktörüdür. Ayrıca kemoterapi ajanları ve radyoterapi de MDS gelişimi için bilinen risk faktörlerindendir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı