Bilgi
En önemli belirtisi kaslarda güçsüzlüktür. Bu kas güçsüzlüğü özellikle kol ve bacakların gövdeye yakın kas gruplarında olur. Hastanın kollarını havaya kaldırması, merdiven çıkması ve çömeldiği yerden kalkması zorlaşır. Zaman içinde yürüme de etkilenir. Yutma ile ilgili çizgili yutak kasları tutulursa, yutma zorluğu; solunum kasları tutulursa nefes darlığı da tabloya eklenir. Dermatomiyozit hastalarında ek olarak deri bulguları da olur.
Sebep
Miyozit kavramı ile çizgili kaslarda hasar oluşması ve sonuçta kasların zayıflamasıyla giden bir grup kas hastalık tanımlanmaktadır. Polimiyozit ve dermatomiyozit gibi iltihaplı kas hastalıkları veya kas romatizmaları kastedilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, immünolojik testler, cilt ve kas biyopsisi
Etken
Başlıca kaslar ve cilt dokusunun hedef olduğu otoimmün bir hastalıktır.
Tedavi
Dermatomiyozit ile romatoloji bölümü ilgilenmektedir. Tedavisinde, kortizon ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılmaktadır.
Risk
Mikrobiyal bir faktör (virüs, bakteri yada parazit), aşırı fiziksel egzersiz, güneş ışınları veya bazı ilaçlar dermatomiyoziti tetikleyebilmektedir. Bu kişiler güneşe karşı duyarlıdır. Yüzde kızarıklık ve şişmeler meydana gelir.

Hastalık Sorgulama Programı