Miyozit


Bilgi

En önemli belirtisi kaslarda güçsüzlüktür. Bu kas güçsüzlüğü özellikle kol ve bacakların gövdeye yakın kas gruplarında olur. Hastanın kollarını havaya kaldırması, merdiven çıkması ve çömeldiği yerden kalkması zorlaşır. Zaman içinde yürüme de etkilenir. Yutma ile ilgili çizgili yutak kasları tutulursa, yutma zorluğu; solunum kasları tutulursa nefes darlığı da tabloya eklenir. Dermatomiyozit hastalarında ek olarak deri bulguları da olur.

Sebep

Miyozit kavramı ile çizgili kaslarda hasar oluşması ve sonuçta kasların zayıflamasıyla giden bir grup kas hastalık tanımlanmaktadır. Polimiyozit ve dermatomiyozit gibi iltihaplı kas hastalıkları veya kas romatizmaları kastedilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, immünolojik testler, cilt ve kas biyopsisi

Etken

Başlıca kaslar ve cilt dokusunun hedef olduğu otoimmün bir hastalıktır.

Tedavi

Dermatomiyozit ile romatoloji bölümü ilgilenmektedir. Tedavisinde, kortizon ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Risk

Mikrobiyal bir faktör (virüs, bakteri yada parazit), aşırı fiziksel egzersiz, güneş ışınları veya bazı ilaçlar dermatomiyoziti tetikleyebilmektedir. Bu kişiler güneşe karşı duyarlıdır. Yüzde kızarıklık ve şişmeler meydana gelir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı