Bilgi
Sağlıklı bireylerde normal immün sistem mukor cinsi bu mantarın yayılmasını durdurur ve herhangi bir hastalığa yol açmadan mantarı öldürür. Genellikle ateş, öksürük, yüz ağrısı, gözde şişme ve göz yuvarlağının dışarı doğru itilmesi, sinüsler üzerinde kızarıklık, kanlı öksürük, nefes darlığı, kanlı kusma, karın ve göğüs ağrısı ve bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görülür. Bağışıklık sisteminin bozulduğu durumlarda mantar hızla yayılır ve genellikle hızla ölüme yol açar.
Sebep
Mukormikoz sinüsler, beyin, akciğerler ve bazen de cildi etkileyen, çok hızlı ilerleyen ve ağır seyreden bir fırsatçı mantar hastalığıdır.
Bakım
-
Tahlil
Enfekte bölgeden alınan örneğin laboratuvarda incelenmesi ve kan testleri ile tanı konur. Görüntülenme yöntemleri, röntgen, bilgisayarlı tomografi ve MR da mukormikozun sinüs tutulumu hakkında bilgi verir.
Etken
Hastalık doğada özellikle de toprakta bolca bulunan mukor cinsi mantarlar nedeniyle ortaya çıkar. Etken çürüyen kütük ve ağaçlarda, toprakta, gübrede, çöp alanlarında bol bulunur.
Tedavi
Mukormikozdan şüphe edilmesi bile hızla hastaneye yatırılmayı gerektirir. Tanı konur konmaz derhal antifungal tedavi başlanmalıdır. Erken tedavi ile hayatta kalmak mümkün olabilir. Ayrıca ölü dokuların hızla cerrahi olarak çıkarılması gerekir.
Risk
Bağışıklık sistemi zayıf hastalar risk altındadır. Kontrolsüz diyabet, HİV enfeksiyonu ve AİDS hastalığı, lösemi, lenfoma, organ nakli nedeniyle immün sistemi baskılayan ilaç kullanımı, kemoterapi, uzun süre kortizon kullanımı en önemli risk faktörleri arasında sayılabilir.

Hastalık Sorgulama Programı