Mukormikoz


Bilgi

Sağlıklı bireylerde normal immün sistem mukor cinsi bu mantarın yayılmasını durdurur ve herhangi bir hastalığa yol açmadan mantarı öldürür. Genellikle ateş, öksürük, yüz ağrısı, gözde şişme ve göz yuvarlağının dışarı doğru itilmesi, sinüsler üzerinde kızarıklık, kanlı öksürük, nefes darlığı, kanlı kusma, karın ve göğüs ağrısı ve bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görülür. Bağışıklık sisteminin bozulduğu durumlarda mantar hızla yayılır ve genellikle hızla ölüme yol açar.

Sebep

Mukormikoz sinüsler, beyin, akciğerler ve bazen de cildi etkileyen, çok hızlı ilerleyen ve ağır seyreden bir fırsatçı mantar hastalığıdır.

Bakım

-

Tahlil

Enfekte bölgeden alınan örneğin laboratuvarda incelenmesi ve kan testleri ile tanı konur. Görüntülenme yöntemleri, röntgen, bilgisayarlı tomografi ve MR da mukormikozun sinüs tutulumu hakkında bilgi verir.

Etken

Hastalık doğada özellikle de toprakta bolca bulunan mukor cinsi mantarlar nedeniyle ortaya çıkar. Etken çürüyen kütük ve ağaçlarda, toprakta, gübrede, çöp alanlarında bol bulunur.

Tedavi

Mukormikozdan şüphe edilmesi bile hızla hastaneye yatırılmayı gerektirir. Tanı konur konmaz derhal antifungal tedavi başlanmalıdır. Erken tedavi ile hayatta kalmak mümkün olabilir. Ayrıca ölü dokuların hızla cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Risk

Bağışıklık sistemi zayıf hastalar risk altındadır. Kontrolsüz diyabet, HİV enfeksiyonu ve AİDS hastalığı, lösemi, lenfoma, organ nakli nedeniyle immün sistemi baskılayan ilaç kullanımı, kemoterapi, uzun süre kortizon kullanımı en önemli risk faktörleri arasında sayılabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı