Bilgi
Yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, baş dönmesi, nefes darlığı, bulantı, kusma, sık ve ağır geçirilen enfeksiyonlar, kemiklerde ağrılar ve kırıklar ortaya görülebilir. Hatta omurga kemiklerindeki kırıklar ve çökmeler bazen felç gelişimine dahi neden olabilir.
Sebep
Multipl miyelom hastalığı, kemik iliğinde bulunan ve enfeksiyonla savaşmak için antikor üreten bağışıklık sistemi hücrelerimizden plazma hücrelerinin kanseridir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri, Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi ve görüntüleme yöntemleri ile tanı konulmaktadır.
Etken
Miyelom hücreleri sadece tek tip ve anormal bir antikor üretirler. Buna monoklonal antikor denir. Bu hücreler özellikle kemik iliğinde çoğalırlar, bazen de kemiklerde veya vücudun diğer kesimlerinde tümör olarak ortaya çıkarlar.
Tedavi
Tedavi seçenekleri temel olarak gözlem yani bekleme, indüksiyon tedavisi ve kök hücre naklidir. Bazen bu yöntemlerin kombinasyonu da kullanılmaktadır. İndüksiyon tedavisinin kapsamında kemoterapi, steroid tedavisi ve hedefe yönelik tedaviler yer almaktadır. Radyasyon tedavisi bazen ağrılı kemik hastalığını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Tek başına veya diğer tedaviler ile beraber kullanılabilir.
Risk
İleri yaş bir risk faktörüdür. Hastaların büyük çoğunluğu 65 yaş üzerinde tanı almaktadır. Erkek cinsiyet ve siyah ırk hastalığın görülme riskinde bir artışa yol açmaktadır. Radyasyona maruziyet ve ailede miyelom öyküsünün varlığı da diğer risk faktörleri arasında sayılabilir.

Hastalık Sorgulama Programı