Multipl Miyelom


Bilgi

Yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, baş dönmesi, nefes darlığı, bulantı, kusma, sık ve ağır geçirilen enfeksiyonlar, kemiklerde ağrılar ve kırıklar ortaya görülebilir. Hatta omurga kemiklerindeki kırıklar ve çökmeler bazen felç gelişimine dahi neden olabilir.

Sebep

Multipl miyelom hastalığı, kemik iliğinde bulunan ve enfeksiyonla savaşmak için antikor üreten bağışıklık sistemi hücrelerimizden plazma hücrelerinin kanseridir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri, Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi ve görüntüleme yöntemleri ile tanı konulmaktadır.

Etken

Miyelom hücreleri sadece tek tip ve anormal bir antikor üretirler. Buna monoklonal antikor denir. Bu hücreler özellikle kemik iliğinde çoğalırlar, bazen de kemiklerde veya vücudun diğer kesimlerinde tümör olarak ortaya çıkarlar.

Tedavi

Tedavi seçenekleri temel olarak gözlem yani bekleme, indüksiyon tedavisi ve kök hücre naklidir. Bazen bu yöntemlerin kombinasyonu da kullanılmaktadır. İndüksiyon tedavisinin kapsamında kemoterapi, steroid tedavisi ve hedefe yönelik tedaviler yer almaktadır. Radyasyon tedavisi bazen ağrılı kemik hastalığını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Tek başına veya diğer tedaviler ile beraber kullanılabilir.

Risk

İleri yaş bir risk faktörüdür. Hastaların büyük çoğunluğu 65 yaş üzerinde tanı almaktadır. Erkek cinsiyet ve siyah ırk hastalığın görülme riskinde bir artışa yol açmaktadır. Radyasyona maruziyet ve ailede miyelom öyküsünün varlığı da diğer risk faktörleri arasında sayılabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı