Miyom


Bilgi

Miyomlarının çoğu herhangi bir belirti vermez ve bu nedenle çoğu zaman tedavi gerektirmez. Miyomlarda en sık görülen yakınma, adet kanamalarının uzun ve şiddetli olmasıdır. Kronik kanama nedeniyle hastalarda kansızlık yani anemi gelişebilir. Karın ağrısı, dolgunluk hissi, sırt ve bacak ağrısı, cinsel ilişki de ağrı, nadiren de sık idrara çıkma ve kabızlık gibi yakınmalar görülebilir.

Sebep

Rahim duvarının dokusundan kaynaklanan, genellikle iyi huylu olup nadiren kötü huyluya dönüşebilen rahim tümörlerine miyom denilmektedir. Kadın genital organlarının en sık rastlanan tümörleridir.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, fizik muayene, ultrasonografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı konulabilmektedir.

Etken

Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen, miyomların oluşmasına ve büyümesine yol açmaktadır.

Tedavi

Eğer miyomlar büyümüyorsa, hastanın yaşı menapoza yakınsa ve miyomlar belirti vermiyorsa tedavi gerekli değildir. Hormon tedavisi, miyomların cerrahi olarak çıkarılması ve histerektomi denilen rahmin bütünüyle çıkarılması gibi tedavi seçenekleri vardır.

Risk

35 yaşın üzerindeki her dört kadından birinde muayene veya ultrasonla miyom saptanır. Miyomlar östrojen varlığında büyüdüğünden genellikle üreme çağında ve hamilelikte yaklaşık 2-3 kat büyürler. Menapozda ise miyomlar genellikle küçülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı