Bilgi
Tipik belirtiler; ciltte ağrı, kızarıklık ve sıcaklık artışı, kol ve bacakta kırmızıçizgiler, ateş ve yorgunluktur.
Sebep
Dermatit ciltte meydana gelen iltihaplanmadır. İltihaplanma cilt altı yağ dokusuna inerse selülit adını alır. İltihaplanmaya genellikle bir bakteri neden olur. Bakteri deriye, ya ciltte meydana gelen bir kesiden ya da böcek ısırığıyla girer. Ciltte meydana gelen bu enfeksiyon, eğer tedavi edilmezse kana ve lenf düğümlerine yayılabilir. Kozmetik olarak cildin portakal kabuğu gibi göründüğü selülit kavramının burada sözü edilen bakteriyel selülit ile ilgisi yoktur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Dermatit (piyodermi) veya selülite neden olan en yaygın bakteri türleri, stafilokoklar ve streptokoklardır. Son zamanlarda metisiline dirençli stafilokokkus aureus adı verilen özel bir stafilokok türü giderek daha yaygın bir hale gelmektedir.
Tedavi
Dermatit ve selülit tanı ve tedavisi ile dermatoloji, enfeksiyon hastalıkları ve iç hastalıkları bölümleri uğraşır. Antibiyotikli pomadlarla birlikte mutlaka ağızdan alınan uygun antibiyotikler birlikte verilecektir. Ayrıca enfeksiyon gelişimini kolaylaştıran altta yatan kronik bir hastalık (diyabet gibi) varsa onun da kontrol altına alınması gerekmektedir.
Risk
Dermatit özellikle de selülit, diyabet (şeker hastalığı), kanser, AİDS (HIV) ve otoimmun hastalığı ya da kortizon kullanımı nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde daha sık görülür.

Hastalık Sorgulama Programı