Selülit


Bilgi

Tipik belirtiler; ciltte ağrı, kızarıklık ve sıcaklık artışı, kol ve bacakta kırmızıçizgiler, ateş ve yorgunluktur.

Sebep

Dermatit ciltte meydana gelen iltihaplanmadır. İltihaplanma cilt altı yağ dokusuna inerse selülit adını alır. İltihaplanmaya genellikle bir bakteri neden olur. Bakteri deriye, ya ciltte meydana gelen bir kesiden ya da böcek ısırığıyla girer. Ciltte meydana gelen bu enfeksiyon, eğer tedavi edilmezse kana ve lenf düğümlerine yayılabilir. Kozmetik olarak cildin portakal kabuğu gibi göründüğü selülit kavramının burada sözü edilen bakteriyel selülit ile ilgisi yoktur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri

Etken

Dermatit (piyodermi) veya selülite neden olan en yaygın bakteri türleri, stafilokoklar ve streptokoklardır. Son zamanlarda metisiline dirençli stafilokokkus aureus adı verilen özel bir stafilokok türü giderek daha yaygın bir hale gelmektedir.

Tedavi

Dermatit ve selülit tanı ve tedavisi ile dermatoloji, enfeksiyon hastalıkları ve iç hastalıkları bölümleri uğraşır. Antibiyotikli pomadlarla birlikte mutlaka ağızdan alınan uygun antibiyotikler birlikte verilecektir. Ayrıca enfeksiyon gelişimini kolaylaştıran altta yatan kronik bir hastalık (diyabet gibi) varsa onun da kontrol altına alınması gerekmektedir.

Risk

Dermatit özellikle de selülit, diyabet (şeker hastalığı), kanser, AİDS (HIV) ve otoimmun hastalığı ya da kortizon kullanımı nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde daha sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı