Bilgi
Enfeksiyöz artritte, başta enfekte eklemde ağrı, şişlik, ısı artışı ve hareket kısıtlılığı olur. Diğer belirtiler arasında ateş, titreme, genel güçsüzlük ve baş ağrısı sayılabilir.
Sebep
Septik artrit bakteriler, virüsler veya daha az sıklıkla da mantar veya parazitler tarafından enfeksiyon sonucu oluşan bir veya daha fazla eklemde meydana gelen bir iltihaptır. Akut infeksiyöz artrit ve süpüratif artrit de denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler, kan tetkikleri ve gereğinde eklem boşluğundan sıvı alınarak analiz edilmesi (artrosentez).
Etken
Çoğunlukla, enfeksiyon vücudun başka bir yerinde başlar ve kan dolaşımı yoluyla eklem boşluğuna gelir. Daha seyrek olarak da enfeksiyon, eklemde cerrahi bir prosedür, enjeksiyon veya başka işlemler sırasında başlar. Yetişkinlerde ve çocuklarda, septik artrite neden olan yaygın bakteriler Haemophilus influenza, stafilokok ve streptokoklardır.
Tedavi
Septik artrit tedavisi öncelikle damardan güçlü antibiyotik kombinasyonunun uygulanması, yanı sıra enfekte eklem sıvısının eklemden boşaltılmasıdır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için antibiyotiklerin hemen uygulanması gereklidir. Tanının gecikmesi ya da yetersiz tedavi edilmesi durumunda önemli sakatlıklara hatta ölüme neden olabilir.
Risk
Küçük çocuklar, yaşlılar, açık yaraları olanlar, zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlar, kanser ve diyabet hastaları, damar içi madde bağımlılığı olan bireyler ve eklemleri hasar görmüş olanlar risk altındadır.

Hastalık Sorgulama Programı