Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Bilgi
Tipik belirtiler; korku, kaygı, kas gerginliği, huzursuzluk, çarpıntı, hızlı nefes alıp verme, heyecanlılık, şüphe, bilinç bulanıklığı, azalmış konsantrasyon (dikkati toplayamama) ve kontrolü kaybetme duygusudur.
Sebep
Korku, kaygı ya da endişe durumunda kişide kas gerginliği, huzursuzluk, çarpıntı, hızlı nefes alıp verme, heyecanlanma, şüphe, bilinç bulanıklığı ve kontrolü kaybetme duygusu meydana gelir. Bunlar gerçek ya da algılanan bir tehlike ve stres sonucu ortaya çıkabilir. Fakat bu belirtiler bazı kişilerde, ortada gerçek bir neden olmadan da oluşabilir. Kısa ya da uzun süreli olabilen ataklar kendiliğinden geçebilir veya zaman zaman tekrarlayan ataklar şeklinde görülebilir. Bu durumun kalıcı olmasına “yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğu” denir.
Bakım
-
Tahlil
Bu hastalar bedensel belirtileri nedeniyle genellikle öncelikle bir dâhiliye uzmanına yönlendirilirler. Bu sebepledir ki tanı almaları biraz zaman almaktadır. Yapılan testler sonucunda herhangi bir hastalığın çıkmaması ve hekimin hastayı bir psikiyatri uzmanına yönlendirmesi sonucunda hastalar tanı alırlar.
Etken
Yaygın anksiyete bozukluğunun nedeni ne yazık ki kesin olarak bilinememektedir. Ancak kalıtsal faktörlerin birçok hastalıkta olduğu gibi yaygın anksiyete bozukluğunda da etkisi olduğu kabul edilmektedir. Tek yumurta ikizlerinin her ikisinde birden yaygın anksiyete bozukluğunun olma oranı yüksektir
Tedavi
Tedavide hem ilaç hem de psikoterapi uygulanmaktadır.
Risk
Eğer kendinizi çok fazla kaygılı buluyorsanız kendinize zaman ayırın ve kendinizle ne kadar ilgilendiğinizi gözden geçirin. Başkalarına devredebileceğiniz sorumluluklarınız olabilir. Kendinizi desteksiz gibi görüyorsanız, güvenebileceğiniz birilerini bulabilirsiniz. Bu önlemler yaygın anksiyete bozukluğu gelişme riskini azaltabilir.

Hastalık Sorgulama Programı