Vajinal Mantar Enfeksiyonu


Bilgi

Normal vajen salgısı kokusuzdur ve kaşıntıya neden olmaz. Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi özellikle geceleri artan ve huzursuzluk veren kaşıntıdır. Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma olabilir. Bu nedenle vajinal mantar enfeksiyonu olan kadınlar genellikle cinsel ilişkiden kaçınırlar.

Sebep

Vajinal mantar enfeksiyonu kadınların pek çoğunun hayatında en az bir kere karşılaştığı, genital bölgede (vajen ve/veya vulvada) kaşıntı ile belirti veren yaygın bir hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

Mantar enfeksiyonu tanısı için kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca yapılacak vajinal muayene yeterlidir. Vajendeki mantar plaklarının görülmesi ve hastanın şikayetleri tanı için yeterli olmaktadır. Tanıyı kesinleştirmek için sürüntü alınarak laboratuvarda mantar hücreleri gösterilebilir.

Etken

Vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan mikroorganizmalardan en sık görüleni Candida albicans adı verilen bir maya hücresidir. Mantar enfeksiyonu genellikle başka yerden bulaşmaz ve kadının kendi florasındaki mantarların çoğalması ile ortaya çıkar.

Tedavi

Öncelikle mantar oluşumuna zemin hazırlayan faktörler mümkünse ortadan kaldırılmalıdır. Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde ise ağızdan tablet şeklinde veya vajinal bölgeye uygulananlar krem veya fitil şeklinde antifungal ilaçlar kullanılmaktadır.

Risk

Kadının kendi normal vajinal florasında bulunan mantar hücreleri çeşitli nedenlerle vücut direnci düştüğünde çoğalıp aktif hale gelerek Vajinal Mantar Enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı, gebelik, naylon iç çamaşır kullanımı, şişmanlık, stres ve yorgunluk da risk faktörleri arasında sayılabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı