Bilgi
Normal vajen salgısı kokusuzdur ve kaşıntıya neden olmaz. Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi özellikle geceleri artan ve huzursuzluk veren kaşıntıdır. Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma olabilir. Bu nedenle vajinal mantar enfeksiyonu olan kadınlar genellikle cinsel ilişkiden kaçınırlar.
Sebep
Vajinal mantar enfeksiyonu kadınların pek çoğunun hayatında en az bir kere karşılaştığı, genital bölgede (vajen ve/veya vulvada) kaşıntı ile belirti veren yaygın bir hastalıktır.
Bakım
-
Tahlil
Mantar enfeksiyonu tanısı için kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca yapılacak vajinal muayene yeterlidir. Vajendeki mantar plaklarının görülmesi ve hastanın şikayetleri tanı için yeterli olmaktadır. Tanıyı kesinleştirmek için sürüntü alınarak laboratuvarda mantar hücreleri gösterilebilir.
Etken
Vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan mikroorganizmalardan en sık görüleni Candida albicans adı verilen bir maya hücresidir. Mantar enfeksiyonu genellikle başka yerden bulaşmaz ve kadının kendi florasındaki mantarların çoğalması ile ortaya çıkar.
Tedavi
Öncelikle mantar oluşumuna zemin hazırlayan faktörler mümkünse ortadan kaldırılmalıdır. Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde ise ağızdan tablet şeklinde veya vajinal bölgeye uygulananlar krem veya fitil şeklinde antifungal ilaçlar kullanılmaktadır.
Risk
Kadının kendi normal vajinal florasında bulunan mantar hücreleri çeşitli nedenlerle vücut direnci düştüğünde çoğalıp aktif hale gelerek Vajinal Mantar Enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı, gebelik, naylon iç çamaşır kullanımı, şişmanlık, stres ve yorgunluk da risk faktörleri arasında sayılabilir.

Hastalık Sorgulama Programı