Fensiklidin Kullanımı


Bilgi

Ilımlı ölçülerde penksiklidin kullanımı genellikle kullanıcının kendini çevresinden ayrı, uzak ve yabancı hissetmesine neden olur. El ve kolların uyuşması, konuşurken dilin dolanması, koordinasyon yitimi gibi belirtiler bir güç veya alt edilmezlik duygusuna eşlik edebilir. Boş bakışlar, hızlı, istemsiz göz hareketleri ve abartılı bir yürüyüş en gözlenebilir etkiler arasındadır.

Sebep

Fensiklidin 1950’li yıllarda damar için anestetik olarak geliştirilmişti, fakat ciddi yan etkilerinden dolayı tıbbi kullanım için geliştirilmesi durduruldu. Halen yasadışı uyuşturucu pazarında bulunan fensiklidin, tabletler, kapsüller ve renkli tozlar halinde satılmaktadır. Ağızdan alınabilir veya burundan çekilebilir. Argoda melek tozu olarak bilinmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, fizik muayene (özellikle göz muayenesi) ile yani klinik olarak tanı konabilir.

Etken

Fensiklidin katkılı uyuşturucu maddeler

Tedavi

Toksikasyon psikozlara, akut zihinsel sendromlara veya komaya yol açabilir. Bu durumda acil destek gereklidir. Düşük doz kullanımlarda hastanın sakin bir yerde istirahatinin sağlanması ve yalnız bırakılmaları yeterli olabilir.

Risk

Birçok fensiklidin kullanıcısı, şiddet içeren davranışlar ve intihara eğilim gösterirler. Bu kullanıcılar kendileri ve başkaları için tehlikelidirler.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı