Bilgi
Mide ülserinin en önemli belirtisi, karnın üst kısmında kaburga yaylarının birleştiği yerde, özellikle açken kazınma şeklinde hissedilen bir yanmadır. Ayrıca mide kanaması gelişmesi halinde kırmızı renkli ya da siyah katran renginde dışkılama ve kahve telvesi şeklinde kusma da görülebilir.
Sebep
Ülser, sindirim sistemini oluşturan yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen aşınmalar sonucu oluşan yarayı ifade etmektedir. Midenin iç kısmının mide asidi ile parçalanması sonucu oluşan hastalık ise mide ülseri olarak bilinir.
Bakım
-
Tahlil
Kornea ülseri detaylı bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Floresein boya ile gözün boyanması ve kültür amaçlı ülserden örnek alınması göz muayenesi esnasında yapılacak tanısal yöntemlerdendir.
Etken
Ana etken bakteriyel veya viral enfeksiyonlardır. Diğer sebepler arasında, gözde oluşan kuruluk, gözde travma olması, uygunsuz (temiz olmayan gibi) kontak lenslerin kullanılması sayılabilir.
Tedavi
Hastalığa sebep olan etken tespit edilerek, ona yönelik antibakteriyel, antifungal ya da antiviral göz ilaçlarını kullanılabilir. Daha ciddi durumlarda kişiye kornea nakli yapılması gerekebilir
Risk
Gözde meydana gelen küçük yaralanmalar veya kontak lenslerin uzun bir sürre kullanılması ya da yatarken de lenslerin kullanılması aşınmaya neden olur. Bu durumda gözde küçük yaralanmalara ve kornea enfeksiyonlara neden olur.

Hastalık Sorgulama Programı