Ülser


Bilgi

Mide ülserinin en önemli belirtisi, karnın üst kısmında kaburga yaylarının birleştiği yerde, özellikle açken kazınma şeklinde hissedilen bir yanmadır. Ayrıca mide kanaması gelişmesi halinde kırmızı renkli ya da siyah katran renginde dışkılama ve kahve telvesi şeklinde kusma da görülebilir.

Sebep

Ülser, sindirim sistemini oluşturan yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen aşınmalar sonucu oluşan yarayı ifade etmektedir. Midenin iç kısmının mide asidi ile parçalanması sonucu oluşan hastalık ise mide ülseri olarak bilinir.

Bakım

-

Tahlil

Kornea ülseri detaylı bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Floresein boya ile gözün boyanması ve kültür amaçlı ülserden örnek alınması göz muayenesi esnasında yapılacak tanısal yöntemlerdendir.

Etken

Ana etken bakteriyel veya viral enfeksiyonlardır. Diğer sebepler arasında, gözde oluşan kuruluk, gözde travma olması, uygunsuz (temiz olmayan gibi) kontak lenslerin kullanılması sayılabilir.

Tedavi

Hastalığa sebep olan etken tespit edilerek, ona yönelik antibakteriyel, antifungal ya da antiviral göz ilaçlarını kullanılabilir. Daha ciddi durumlarda kişiye kornea nakli yapılması gerekebilir

Risk

Gözde meydana gelen küçük yaralanmalar veya kontak lenslerin uzun bir sürre kullanılması ya da yatarken de lenslerin kullanılması aşınmaya neden olur. Bu durumda gözde küçük yaralanmalara ve kornea enfeksiyonlara neden olur.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı