Ülseratif Kolit


Bilgi

Tipik belirtiler; kanlı ve mukuslu ishal, kramp tarzında karın ağrısı, ateş, kilo kaybı, sık dışkılama, kanlı ve mukuslu ishal, makatta huzursuzluk ve dışkının tam boşalmadığı hissidir. Hastalık belirtileri tekrarlayıcıdır. Olguların çoğunda kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölümünün tutulumu vardır. Ülseratif kolit hastalığı sıklıkla makattan yukarıya doğru kalın bağırsak boyunca yayılır.

Sebep

Ülseratif kolit, bir inflamatuvar bağırsak hastalığı çeşididir. Kalın bağırsakta yaralar (ülser) ve kanlı ishal ataklarıyla seyreden kolonun (kalın barsak) iltihabi bir hastalığıdır. İltihaplanma rektumda (kalın bağırsağın son bölümü) başlar ve yukarı doğru yayılır. Ülserli bölgeler iltihaplanır ve kalın bağırsak döşemesinde (mukoza) küçük apselere neden olabilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, aile öyküsü, fizik muayene, endoskopi ve kolonoskopi, gayta tetkikleri ve kan tetkikleri.

Etken

Bağışıklık sistemindeki bir bozukluk sonucu ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır. Kesin nedeni bilinmemektedir.

Tedavi

Birincil hedef hastalığın alevlenmelerini kontrol etmek ve mümkün olduğunca uzun süre remisyonu (hastalıksız hali) korumaktır. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar tedavide tercih edilir.

Risk

En sık olarak 15-40 yaş arası kadınlarda görülür. Ülseratif kolit hastalarında kolon (kalın bağırsak) kanseri sıklığında artış vardır. Uzun süreli Ülseratif kolit hastalığı olan kişilerde, bağırsak kanseri riskini önlemek amacı ile, düzenli aralıklarla kolonoskopi yapılarak biyopsi alınması önerilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı