Bilgi
İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri arasında bulanık idrar, kanlı idrar, kötü kokulu idrar, keskin idrar kokusu, sık idrar çıkma, acil idrar yapma isteği, idrar yaparken yanma, sızılama, ağrı; göbek altındaki kısmında ağırlık hissi, iştahsızlık, bulantı ve kusma bulunur.
Sebep
İdrar yolu denildiği zaman böbrekler, idrar kanalları (sağ ve sol üreter), mesane (idrar torbası), Üretra (dış idrar yolu) aynı anda değerlendirilir. İdrarın bedende oluşarak dışarı atılmasını sağlayan bu bölgeler, alt ve üst idrar yolları diye iki gruba ayrılır. Üst idrar yollarından kasıt, böbrek iltihabı (piyelonefrit) ve üreter iltihabıdır. Alt idrar yolları enfeksiyonundan kasıt ise, sistit (idrar kesesinin iltihabı) ve üretrittir (dış idrar kanalının iltihabı). Mesane iltihabı (sistit), en sık görülen idrar yolu enfeksiyonudur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, idrar ve kan tetkikleri, gereğinde sistoskopi.
Etken
Çevresel faktörler, kişinin bağışıklık sisteminin durumu, bakteriyel enfeksiyonlar, korumasız cinsel ilişki gibi nedenler kronik üretrit için başlıca etkenler arasında sayılabilir.
Tedavi
Kronik üretrit hastalığı mutlaka tedavi edilmelidir. Eğer tedavisi önemsenmez ise iltihap idrar kesesinin içine kadar ilerleyerek daha çok sıkıntı yaşanmasına sebep olur. Hastalığın tedavisi için antibiyotik kullanımı önerilir.
Risk
Korumasız cinsel ilişki bir risk faktörüdür.

Hastalık Sorgulama Programı