Üretrit


Bilgi

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri arasında bulanık idrar, kanlı idrar, kötü kokulu idrar, keskin idrar kokusu, sık idrar çıkma, acil idrar yapma isteği, idrar yaparken yanma, sızılama, ağrı; göbek altındaki kısmında ağırlık hissi, iştahsızlık, bulantı ve kusma bulunur.

Sebep

İdrar yolu denildiği zaman böbrekler, idrar kanalları (sağ ve sol üreter), mesane (idrar torbası), Üretra (dış idrar yolu) aynı anda değerlendirilir. İdrarın bedende oluşarak dışarı atılmasını sağlayan bu bölgeler, alt ve üst idrar yolları diye iki gruba ayrılır. Üst idrar yollarından kasıt, böbrek iltihabı (piyelonefrit) ve üreter iltihabıdır. Alt idrar yolları enfeksiyonundan kasıt ise, sistit (idrar kesesinin iltihabı) ve üretrittir (dış idrar kanalının iltihabı). Mesane iltihabı (sistit), en sık görülen idrar yolu enfeksiyonudur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, idrar ve kan tetkikleri, gereğinde sistoskopi.

Etken

Çevresel faktörler, kişinin bağışıklık sisteminin durumu, bakteriyel enfeksiyonlar, korumasız cinsel ilişki gibi nedenler kronik üretrit için başlıca etkenler arasında sayılabilir.

Tedavi

Kronik üretrit hastalığı mutlaka tedavi edilmelidir. Eğer tedavisi önemsenmez ise iltihap idrar kesesinin içine kadar ilerleyerek daha çok sıkıntı yaşanmasına sebep olur. Hastalığın tedavisi için antibiyotik kullanımı önerilir.

Risk

Korumasız cinsel ilişki bir risk faktörüdür.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı