Bilgi
Boyunda şişlik, yutkunma güçlüğü, nefes almada zorluk, sinirlilik, yorgunluk, kilo artışı veya kilo kaybı, saçlarda zayıflık, saç dökülmesi ve cilt kuruluğu şeklinde spesifik olmayan belirtiler görülebilmektedir. Fazla büyüdüğü zaman dışarıdan bakıldığında bile fark edilebilmektedir.
Sebep
Tiroid bezi boynun ön tarafında, nefes borusunun önünde, her iki tarafa doğru uzanan bir salgı bezidir. Tiroid bezinde gelişen kanserler de tiroid kanseri denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Doktor tarafından yapılan fizik muayene sırasında ya da boyun bölgesine uygulanan başta ultrasonografi olmak üzere görüntüleme tetkikleri sırasında belirlenmektedir. Serbest T3, Serbest T4 ve TSH düzeyleri bakılarak, bu hormonların normal (ötriod), düşük (hipoitoroid) veya yüksek (hipertiroid) olup olmadığı araştırılır. Ayrıca ultrasonografide 1 cm’den büyük nodüllere biyopsi yapılmaktadır.
Etken
İyot eksikliği olan bölgelerde ve radyasyona maruz kalanlarda daha sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Kesin etkeni bilinmemektedir.
Tedavi
Tiroid kanserinin dört farklı tipi olduğu için tedavi şekli de hastalığın tipine göre değişmektedir. Cerrahi tedaviyi takiben hastalığın tipine göre radyoaktif iyot tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak tiroid kanserinin, doğru tanı ve tedavi uygulandığında, tedavi başarısı yüksek olan bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.
Risk
Kadınlar erkeklere oranla tiroid kanserleri açısından 5 kat daha fazla risk altındalar. Ailenizdeki herhangi birinin daha önce böyle bir sağlık sorunu var ise sizde görülme ihtimali daha yüksek olmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı