Tiroid Kanseri


Bilgi

Boyunda şişlik, yutkunma güçlüğü, nefes almada zorluk, sinirlilik, yorgunluk, kilo artışı veya kilo kaybı, saçlarda zayıflık, saç dökülmesi ve cilt kuruluğu şeklinde spesifik olmayan belirtiler görülebilmektedir. Fazla büyüdüğü zaman dışarıdan bakıldığında bile fark edilebilmektedir.

Sebep

Tiroid bezi boynun ön tarafında, nefes borusunun önünde, her iki tarafa doğru uzanan bir salgı bezidir. Tiroid bezinde gelişen kanserler de tiroid kanseri denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Doktor tarafından yapılan fizik muayene sırasında ya da boyun bölgesine uygulanan başta ultrasonografi olmak üzere görüntüleme tetkikleri sırasında belirlenmektedir. Serbest T3, Serbest T4 ve TSH düzeyleri bakılarak, bu hormonların normal (ötriod), düşük (hipoitoroid) veya yüksek (hipertiroid) olup olmadığı araştırılır. Ayrıca ultrasonografide 1 cm’den büyük nodüllere biyopsi yapılmaktadır.

Etken

İyot eksikliği olan bölgelerde ve radyasyona maruz kalanlarda daha sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Kesin etkeni bilinmemektedir.

Tedavi

Tiroid kanserinin dört farklı tipi olduğu için tedavi şekli de hastalığın tipine göre değişmektedir. Cerrahi tedaviyi takiben hastalığın tipine göre radyoaktif iyot tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak tiroid kanserinin, doğru tanı ve tedavi uygulandığında, tedavi başarısı yüksek olan bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Risk

Kadınlar erkeklere oranla tiroid kanserleri açısından 5 kat daha fazla risk altındalar. Ailenizdeki herhangi birinin daha önce böyle bir sağlık sorunu var ise sizde görülme ihtimali daha yüksek olmaktadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı