Testiste Sıvı Birikmesi


Bilgi

Hidrosel belirtisi testis torbasında şişliktir. Bu şişlik genellikle ağrısızdır.

Sebep

Erkek üreme organı olan testis (hayalar), skrotum adı verilen testis torbası içinde bulunur. Testislerin etrafında çift tabakadan oluşan bir zar bulunmaktadır. Zarın bu iki tabakası arasında bir miktar sıvı bulunur. Bu sıvı tabakalardan biri tarafından üretilir ve diğer tabaka tarafından emilir. Bu bir denge halindedir. Çeşitli nedenlerden dolayı bu dengenin bozulması sonucu iki tabaka arasındaki sıvı miktarının artmasına ve torbanın şişmesine hidrosel adı verilir. Bebeklerde görülen hidrosele konjenital hidrosel denir

Bakım

-

Tahlil

i Hidrosel tanısı hikaye ve fizik muayene ile kolayca konulabilir. Fizik muayenede hastanın öksürtülmesi, ıkındırılması ile kasıkta kabaran bir şişlik görülebilir. Bazı hastalarda muayene anında fıtık tespit edilemeyebilir. Hekim tarafından yapılan ultrasonografi, var olan bir hidroseli rahatlıkla gösterebilir.

Etken

Bebeklerde görülen hidroselin nedeni testis torbası ile karın boşluğu arasındaki kanalın kapanmamış olmasıdır. Bu kanal iki yıl içinde kendiliğinden kapanabilir. Bu nedenle ilk iki yıl beklenmelidir, eğer kapanmazsa ameliyat edilmelidir. Erişkinlerde ise hidrosel genellikle enfeksiyon ya da travma gibi nedenlerden dolayı meydana gelir.

Tedavi

Hidrosel genellikle tehlike oluşturmaz ve hatta bazı durumlarda kendiliğinden kaybolabilir. Tedavide iğne ile sıvının boşaltılması veya ameliyat seçenekleri uygulanır.

Risk

Hidrosel erkek bebeklerde ve erişkin erkeklerde sık olarak görülmektedir. Erişkinler için travma ve enfeksiyonlar hidrosel gelişimi için risk faktörleridir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı