Bilgi
Hidrosel belirtisi testis torbasında şişliktir. Bu şişlik genellikle ağrısızdır.
Sebep
Erkek üreme organı olan testis (hayalar), skrotum adı verilen testis torbası içinde bulunur. Testislerin etrafında çift tabakadan oluşan bir zar bulunmaktadır. Zarın bu iki tabakası arasında bir miktar sıvı bulunur. Bu sıvı tabakalardan biri tarafından üretilir ve diğer tabaka tarafından emilir. Bu bir denge halindedir. Çeşitli nedenlerden dolayı bu dengenin bozulması sonucu iki tabaka arasındaki sıvı miktarının artmasına ve torbanın şişmesine hidrosel adı verilir. Bebeklerde görülen hidrosele konjenital hidrosel denir
Bakım
-
Tahlil
i Hidrosel tanısı hikaye ve fizik muayene ile kolayca konulabilir. Fizik muayenede hastanın öksürtülmesi, ıkındırılması ile kasıkta kabaran bir şişlik görülebilir. Bazı hastalarda muayene anında fıtık tespit edilemeyebilir. Hekim tarafından yapılan ultrasonografi, var olan bir hidroseli rahatlıkla gösterebilir.
Etken
Bebeklerde görülen hidroselin nedeni testis torbası ile karın boşluğu arasındaki kanalın kapanmamış olmasıdır. Bu kanal iki yıl içinde kendiliğinden kapanabilir. Bu nedenle ilk iki yıl beklenmelidir, eğer kapanmazsa ameliyat edilmelidir. Erişkinlerde ise hidrosel genellikle enfeksiyon ya da travma gibi nedenlerden dolayı meydana gelir.
Tedavi
Hidrosel genellikle tehlike oluşturmaz ve hatta bazı durumlarda kendiliğinden kaybolabilir. Tedavide iğne ile sıvının boşaltılması veya ameliyat seçenekleri uygulanır.
Risk
Hidrosel erkek bebeklerde ve erişkin erkeklerde sık olarak görülmektedir. Erişkinler için travma ve enfeksiyonlar hidrosel gelişimi için risk faktörleridir.

Hastalık Sorgulama Programı