Tiroid Nodülleri


Bilgi

Tiroid nodülleri çoğu zaman herhangi belirti veya bulgu vermemektedir. Hastanın tiroid hormon üretim durumuna göre çarpıntı, buoyunda şişlik, nefes darlığı, yutma güçlüğü, halsizlik, kabızlık veya ishal gibi spesifik olmayan semptomlar görülebilmektedir.

Sebep

Tiroid bezi boynun ön tarafında, nefes borusunun önünde, her iki tarafa doğru uzanan bir salgı bezidir. Tiroid bezinde bir yumru mevcutsa buna tiroid nodülü denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Doktor tarafından yapılan fizik muayene sırasında ya da boyun bölgesine uygulanan başta ultrasonografi olmak üzere görüntüleme tetkikleri sırasında belirlenmektedir. Serbest T3, Serbest T4 ve TSH düzeyleri bakılarak, bu hormonların normal (ötriod), düşük (hipoitoroid) veya yüksek (hipertiroid) olup olmadığı araştırılır. Ayrıca ultrasonografide 1 cm’den büyük nodüllere biyopsi yapılmaktadır.

Etken

Neredeyse her üç kadından birini etkileyen tiroid nodülleri; iyot eksikliği olan bölgelerde ve radyasyona maruz kalanlarda da sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Tedavi

Öncelikli dikkat edilmesi gereken nodülün kanser olup olmadığıdır. Bu nodüllerin yaklaşık % 5’i kanser olabilir. İkinci husus, nodül veya nodüllerin aşırı hormon üretimi ile hipertroidi denilen hastalığa yol açıp açmadığıdır. Hipertiroidiye yol açarsa bunun tedavisi gerekir. Ayrıca büyük nodüllerde görülebilen nefes borusuna bası yapma veya estetik olarak rahatsız edici boyutlara ulaşma gibi sorunlarla da karşılaşılabilir ki bu durumda tedavisi cerrahidir. Hangi nodüller için ameliyat gerektiğini öğrenmek için bir uzmana danışmak gerekir.

Risk

Bu nodüllerin sadec %5 kadarının kanser olabileceğini unutmamak ve yersiz endişeye kapılmamak gerekir. Nodüller kadınlarda daha sık görülmektedir. Ailenizdeki herhangi birinin daha önce böyle bir sağlık sorunu var ise sizde görülme ihtimali daha yüksek olmaktadır. Her yaşta bu hastalıkla karşılaşabilirsiniz ancak en çok 20 ve 40 yaşları arasında kişilerde görülmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı