Bilgi
Tiroid nodülleri çoğu zaman herhangi belirti veya bulgu vermemektedir. Hastanın tiroid hormon üretim durumuna göre çarpıntı, buoyunda şişlik, nefes darlığı, yutma güçlüğü, halsizlik, kabızlık veya ishal gibi spesifik olmayan semptomlar görülebilmektedir.
Sebep
Tiroid bezi boynun ön tarafında, nefes borusunun önünde, her iki tarafa doğru uzanan bir salgı bezidir. Tiroid bezinde bir yumru mevcutsa buna tiroid nodülü denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Doktor tarafından yapılan fizik muayene sırasında ya da boyun bölgesine uygulanan başta ultrasonografi olmak üzere görüntüleme tetkikleri sırasında belirlenmektedir. Serbest T3, Serbest T4 ve TSH düzeyleri bakılarak, bu hormonların normal (ötriod), düşük (hipoitoroid) veya yüksek (hipertiroid) olup olmadığı araştırılır. Ayrıca ultrasonografide 1 cm’den büyük nodüllere biyopsi yapılmaktadır.
Etken
Neredeyse her üç kadından birini etkileyen tiroid nodülleri; iyot eksikliği olan bölgelerde ve radyasyona maruz kalanlarda da sıklıkla ortaya çıkmaktadır.
Tedavi
Öncelikli dikkat edilmesi gereken nodülün kanser olup olmadığıdır. Bu nodüllerin yaklaşık % 5’i kanser olabilir. İkinci husus, nodül veya nodüllerin aşırı hormon üretimi ile hipertroidi denilen hastalığa yol açıp açmadığıdır. Hipertiroidiye yol açarsa bunun tedavisi gerekir. Ayrıca büyük nodüllerde görülebilen nefes borusuna bası yapma veya estetik olarak rahatsız edici boyutlara ulaşma gibi sorunlarla da karşılaşılabilir ki bu durumda tedavisi cerrahidir. Hangi nodüller için ameliyat gerektiğini öğrenmek için bir uzmana danışmak gerekir.
Risk
Bu nodüllerin sadec %5 kadarının kanser olabileceğini unutmamak ve yersiz endişeye kapılmamak gerekir. Nodüller kadınlarda daha sık görülmektedir. Ailenizdeki herhangi birinin daha önce böyle bir sağlık sorunu var ise sizde görülme ihtimali daha yüksek olmaktadır. Her yaşta bu hastalıkla karşılaşabilirsiniz ancak en çok 20 ve 40 yaşları arasında kişilerde görülmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı