Bilgi
Tükrük bezi hastalıkları kendini yüz veya çene altındaki şişliklerle belli eder. Bu şişlikler çoğu kez yemek yeme sırasında ortaya çıkar ve yemekten sonra yavaş yavaş küçülerek geçer. Eğer tükrük bezi kanalı tam tıkanmışsa şişlik tam olarak geçmez ve kalıcı olabilir.
Sebep
Tükrük bezleri, tükrük salgılamak ve salgıyı ağız içine ulaştırmakla görevlidir. Bazen tükrük bezi ile ağız boşluğu arasındaki bu kanallar tıkanabilir. Taşlar %80-90 oranında çene altı tükürük bezinde, %10-20 kulak önü tükürük bezinde ve nadiren diğer tükürük bezlerinde izlenirler.
Bakım
-
Tahlil
Tükrük bezinde kitle varlığından şüphelenilenlerde ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans ile bu bölgenin görüntülü incelemesi gerekebilir. Bu konudaki en yeni yöntem, tükrük bezlerinin kanallarından bakılarak kanal içini tıkayabilecek koşulların kesin bir şekilde saptanmasına ve gerekiyorsa aynı seansta bunun tedavisine olanak sağlayan siyalendoskopi yöntemidir.
Etken
Tükrük bezi kanallarında salgı akışının yavaşlamasına neden olan durumlar taş oluşma riskini artırmaktadır. Tükürük taşlarını oluşmasına tükürük bezi hücrelerinde çeşitli nedenlerle oluşan küçük hasarlar sonrasında ortaya çıkan hücre artıkları üzerinde kalsiyum ve fosfor birikmesinin yol açtığı kabul edilmektedir.
Tedavi
Tükrük kanalı taşlarının tedavisi cerrahi veya endoskopik girişimdir.
Risk
Taşlar her yaşta görülebilmekle beraber orta-ileri yaş gurubunda daha fazla izlenmektedir. Kronik hastalıklar, uzun süreli sıvı kayıpları, şeker, gut gibi bazı hastalıklarla birlikte daha sık taş oluşumu izlenmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı