Tifo


Bilgi

Sebep

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü ve fizik muayeneye ek olarak, dermatit herpetiformis tanısı genellikle immunofloresanlı cilt biyopsisi ile doğrulanır.

Etken

: Gluten (buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein) sindirimi, cildin üst katmanı altında lgA antikorlarının birikimine neden olur. Dermatitis herpetiformis, gluten intoleransıyla (alerji, hassasiyet, geçimsizlik anlamında) alakalı, kalıtsal bir otoimmün hastalığıdır. Nedeni itibariyle Çölyak Hastalığına benzerdir. Ancak Dermatitis herpetiformiste, temel lezyon ince bağırsakta değil, cilttedir. İnce bağırsaktaki zedelenme derecesi, çölyak hastalığına kıyasla genellikle daha az şiddetlidir. İki hastalık da kroniktir ve semptomlar gluten tüketiminden sonra görülür.

Tedavi

Belirtiler, hayatınızdan tamamen gluten içeren madde yada gıdalar uzaklaştırıldığı zaman genellikle düzelir. Ve iyileşme genellikle birkaç hafta ile bir ay arasında değişebilir. Tedavi ayrıca ilaç tedavisi içerebilir.

Risk

Hastalık Afrikalı-Amerikalılar veya Asyalılar arasında yaygın değildir. Dermatit herpetiformis olan kişilerde genellikle başta çölyak hastalığı olmak üzere, otoimmün hastalıklar ve tiroid hastalığı yüksek oranda bulunmaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı