Bilgi
Erkek tipi kıl bölgelerindeki kılların belirgin şekilde büyümüş olması.
Sebep
Erkek tipi kıl bölgeleri olarak kabul edilen üst dudak üstü, çene kemiği altı ve yanaklar, göğüs kafesi üstü bölge ve göbek çevresi, bacakların iç yüzleri, sırt, kalça ve kasıklar gibi bölgelerde kıllanma oluşması durumunda kadında "tüylenme" den bahsedilir.
Bakım
-
Tahlil
Fizik inceleme sonrasında yapılacak ilk değerlendirme hormon seviyelerinin yüksek olup olmadığının tespitidir. Seviyelerin yüksek olması durumunda ise bu yüksekliğin kaynağının tespit edilmesi aşamasına geçilmektedir.
Etken
Kadınlarda bulunan erkeklik hormonunun artışı veya bu hormonun etkisinin artışı ve diğer bazı hormonlardaki dengesizlikler tüylenmeye yol açabilir.
Tedavi
Tedavi nedene yönelik olmalıdır. Kıllanma artışına yol açan hastalık belirlenebilmişse ilk önce bu hastalık tedavi edilmelidir. Altta yatan hastalık olmayanlarda kıllanma artışı tedavi yöntemleri iki ana grupta toplanabilir. Birincisi kozmetik uygulamalar ya da fiziksel yöntemler, ikincisi ise ilaç tedavisidir.
Risk
Kadınlarda tüylenme sorununa yol açan erkeklik hormonu üretimini artıran durumlar arasında en sık görüleni polikistik over hastalığıdır. Sürekli olarak kullanılan bazı ilaçlar da kadında tüylenme sorununa neden olabilmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı