Bilgi
Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma, uyuşukluk, iğne batması hissi, ağrı hissinin artışı veya ağrılı bir şeyi hissetmeme, sıcak veya soğuğu hissetmeme, kas güçsüzlüğü, idrar tutamama gibi belirtiler görülebilmektedir.
Sebep
Nöropati sinirlerdeki hastalıkları ifade eden bir terimdir. Vücudun beyin ve omurilik dışındaki bölgelerindeki sinirlerden kaynaklanırsa periferik nöropati; beyin ve omurilikteki sinirlerden kaynaklanırsa santral nöropati adını almaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Diyabetik nöropati tanısı hastalık öyküsü ve ayrıntılı bir bir nörolojik muayene ile konur. Muayenede kan basıncı, kalp hızı, kas gücü, yüzeyel duyu bozukluğu (dokunma, ağrı ve ısı), vibrasyon ve eklem pozisyonuna bakılır. Hekim gerekli görürse EMG denilen sinir iletim testi ve ürodinami denilen işeme testi gibi ileri tetkikler de yapılabilir.
Etken
Şeker hastalığının sinirlerde yaptığı tahribat sonucu, sinirler bir süre sonra görevini iyi yapamaz hale gelir.
Tedavi
Nörolog yönetiminde gerekli görülmesi halinde antidepresanlar, pregabalin, gabapentin, karbamazepin, duloksetin gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Tüm bu tedavilere ek olarak kan şekerinin kontrolü, hipertansiyon kontrolü, düzenli egzersiz, sigara ve alkolün bırakılması hastalar mutlaka önerilmelidir.
Risk
Kan şekerinin iyi kontrolü diyabetik nöropatiden korunmanın en iyi yoludur. Ancak bu konuda genetik eğilimlerin rolü bulunduğu ileri sürülür ve gizli şeker denilen hastalarda bile diyabetik nöropati gelişebilmektedir. Sigara ve alkolün bırakılması riski azaltmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı