Nötropeni


Bilgi

Nötropeninin kendisi hiçbir bulgu vermeyebilir. Kan testi yapıldığında veya enfeksiyon oluşup bulgu verdiği zaman ortaya çıkar. Nötropenisi olan hastalar için hafif bir infeksiyon bile hızla ilerleyebilir. 38°C ve ya daha fazla ateş, soğuk algınlığı veya grip belirtileri, boğaz ağrısı, diş ağrısı, öksürük, balgam gibi enfeksiyon hastalıklarına ait belirtiler nötropeniye eşlik edebilir.

Sebep

Beyaz kan hücreleri vücudumuzu infeksiyonlardan korur ve sayıları azaldığı zaman kişi enfeksiyonlara daha yatkın hale gelir. Beyaz kan hücrelerinin birkaç tipi vardır, bunlardan biri nötrofildir. Nötrofil sayısının düşmesine nötropeni denir.

Bakım

-

Tahlil

Nötropeni tanısı yapılan kan testi (tam kan sayımı) ile konur. Bazen nötropeni nedenini tespit etmek için başka ileri testlerin de yapılması gerekebilir.

Etken

Bazı kemoterapi ilaçları kemik iliğine etki ederek nötrofil yapımını engeller ve sayılarının azalmasına neden olabilir. Bu duruma kemik iliği baskılanması adı verilir. Nötropeni, kemoterapi ilaçlarının yan etkisi olabileceği gibi, lösemi, lenfoma ya da başka bir kanserin kemik iliğine yayılması nedeniyle ya da kemik iliğini etkileyen radyoterapi alınması nedeniyle de oluşabilir.

Tedavi

Gelişen enfeksiyonlara yönelik uygun antibiyotik tedavileri ve nötrofil sayısını artıran tedaviler başlıca tedavi yöntemleridir.

Risk

Nötropeninin en sık nedeni kemik iliğini baskılayan ilaçlar ve bazı virüslerdir. Nötropenik hasta enfeksiyon riskini azaltmak için kişisel temizliğine dikkat etmeli, özellikle de ellerini sıkça sabun ve bol su ile yıkamalıdır. Ayrıca, hasta ve soğuk algınlığı olan kişilerden uzak durmak, kalabalıklardan uzak durmaya çalışmak, sebze ve meyveleri çok iyi yıkamak gibi önlemler de enfeksiyon gelişim riskini azaltmak açısından oldukça önemlidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı