Obstrüktif Uyku Apnesi


Bilgi

Dinlendirmeyen bir uyku, uykudan yorgun kalkma, uyku sırasında nefesin kesilmesi, boğulma hissi, gün içinde uykulu olma ve yorgunluk, dikkat eksikliği, unutkanlık, sinirlilik, sabahları görülen baş ağrıları, başlıca belirtileri arasında sayılabilir.

Sebep

Obstrüktif Uyku Apne Sendromu; uykuda sık sık tekrarlayan nefes durmaları yani apne, şiddetli horlama ve bunların yol açtığı bazı belirtiler şeklinde tanımlanmaktadır. Gece boyunca farkına varmasa da uykusu sürekli bölünen hasta uykusunu alamaz ve bu yüzden gün içinde sürekli kısa süreli uykulara dalar.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve polisomnografi adı verilen uyku testi ile tanı konabilmektedir.

Etken

Üst hava yollarının daralmasına ya da yumuşayarak kapanmasına yol açan tüm nedenler horlamaya ve Obstrüktif Uyku Apnesi gelişimine neden olabilmektedir. Başta obezite yani şişmanlık olmak üzere, erkek cinsiyet, sigara ve alkol kullanımı, sedatif (uyutucu) ilaç kullanımı, kısa ve geniş boyunlu olmak, burun tıkanıklığına neden olan kıkırdak eğriliği ve burun eti varlığı gibi faktörler de Obstrüktif Uyku Apnesi gelişimine katkı sağlayan faktörler arasında sayılabilir.

Tedavi

Obezite ile mücadele yani hastaya kilo verdirme başta gelen tedavi yaklaşımıdır. Yer çekiminin etkisine bağlı olarak pek çok hastanın apneleri sırt üstü pozisyonunda artmakta olup hastanın sırt üstü yatmasının engellemek de etkili bir yöntemdir. Sigara, alkol ve uyku artırıcı ilaçlar bırakılmalıdır. Uyumadan 4 -5 saat önce alkol alımını mutlaka kesmesi gerekmektedir. CPAP adı verilen sürekli pozitif hava yolu basıncı tedavisi ile hastanın solunumunun gece boyunca desteklenmesi de en önemli tıbbi tedavi yaklaşımıdır. Cerrahi tedaviler de bazı durumlarda uygulanabilmektedir.

Risk

Obezite Obstrüktif Uyku Apnesinde en önemli risk faktörlerinden biridir. Özellikle santral obezite hem üst solunum yolu açıklığını daraltarak, hem de karında yağ birikimi ile solunumu etkileyerek uyku apnesi eğilimi artırmaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı