Bilgi
Anormal vajinal kanama ve kanlı, sulu akıntı en sık görülen belirtisidir. Vajinal kanama özellikle cinsel ilişki sırasında veya sonrasında görülmektedir.
Sebep
Serviks (rahim ağzı), rahimin yani uterusun vajene açılan dar boynudur. Rahim ağzı kanseri ise bu bölgede gelişen bir kanser türüdür.
Bakım
-
Tahlil
Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanısı mümkündür.
Etken
Rahim ağzı kanserine % 98 oranında HPV (Human Papilloma Virüs) virüsü neden olmaktadır.
Tedavi
Cinsel aktif kadınlarda rutin tarama ile rahim ağzı kanserini önlenebilmektedir. Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. HPV virüsü riski aşı ile en aza indirilebilmektedir. Rahim ağzı kanserlerinin ilk tedavisinde kullanılan yöntemler, cerrahi ve radyoterapidir.
Risk
Riski azaltmak için her cinsel temasta kondom kullanılması gerekir. HPV prezervatifin kapsamadığı bölgelere de bulaşabildiğinden, prezervatifler HPV'ye karşı tamamen koruma sağlayamayabilir. Karşılıklı bir şekilde tek eşlilik virüsün bulaşma ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Erken yaşta ilk cinsel ilişki, birden fazla cinsel partner varlığı, düşük sosyoekonomik seviye ve kötü genital hijyen bilinen risk faktörleri arasındadır.

Hastalık Sorgulama Programı