Rahim Ağzı Kanseri


Bilgi

Anormal vajinal kanama ve kanlı, sulu akıntı en sık görülen belirtisidir. Vajinal kanama özellikle cinsel ilişki sırasında veya sonrasında görülmektedir.

Sebep

Serviks (rahim ağzı), rahimin yani uterusun vajene açılan dar boynudur. Rahim ağzı kanseri ise bu bölgede gelişen bir kanser türüdür.

Bakım

-

Tahlil

Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanısı mümkündür.

Etken

Rahim ağzı kanserine % 98 oranında HPV (Human Papilloma Virüs) virüsü neden olmaktadır.

Tedavi

Cinsel aktif kadınlarda rutin tarama ile rahim ağzı kanserini önlenebilmektedir. Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. HPV virüsü riski aşı ile en aza indirilebilmektedir. Rahim ağzı kanserlerinin ilk tedavisinde kullanılan yöntemler, cerrahi ve radyoterapidir.

Risk

Riski azaltmak için her cinsel temasta kondom kullanılması gerekir. HPV prezervatifin kapsamadığı bölgelere de bulaşabildiğinden, prezervatifler HPV'ye karşı tamamen koruma sağlayamayabilir. Karşılıklı bir şekilde tek eşlilik virüsün bulaşma ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Erken yaşta ilk cinsel ilişki, birden fazla cinsel partner varlığı, düşük sosyoekonomik seviye ve kötü genital hijyen bilinen risk faktörleri arasındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı