Osteoporoz


Bilgi

Tipik belki de yegâne belirtisi kemiklerin kolay kırılmasıdır. Kırık oluşması durumunda sırt, kalça ve el bileğinde ağrı şikayeti görülebilir. Aynı zamanda kamburlaşma ve boy kısalması da osteoporozlu bireyde ortaya çıkabilmektedir.

Sebep

Kemik dokunun içeriğinde bulunan mineral (kalsiyum) yoğunluğunun azalması sonucu, kemiğin sertliğinde azalma, mimarisinde bozulma, daha zayıf ve kolay kırılabilir bir hale gelmesi ile ortaya çıkan hastalık ‘kemik erimesi’ veya ‘osteoporoz’ olarak tanımlanmaktadır. Osteoporoz vücuttaki bütün kemiklerde görülebilir, ancak en sık omurlar, kalça ve bilek kemiklerinde görülür.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kemik grafileri ve kemik mineral dansitometri ölçümü.

Etken

Normalde kemiklerde sürekli olarak eski kemiklerde bir yıkım ve yerlerine yeni kemik yapımı olur. Kişinin yaşlanmasıyla birlikte, yapılandan daha çok kemik yıkılır. Bu durum kemik dokusu kaybına neden olur. Bazı uzmanlar bu durumun bir hastalık olmaktan ziyade, yaşlanmanın fizyolojik bir sonucu olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünmektedirler.

Tedavi

Endokrinoloji ve metabolizma, Geriatri (yaşlı hastalıkları), Fiziksel Tıp (fizik tedavi), İç hastalıkları, Kadın hastalıkları doktorları osteoporoz tanı ve tedavisi ile ilgilenirler. Yaşam biçimindeki değişiklikler, diyet değişiklikleri ve bazı koruyucu önlemleri de içeren çok yönlü bir tedavi gerekir. Fiziksel aktivite artırılmalı, güneş ışığından yararlanılmalı, yeterli ve uygun beslenme (süt, yoğurt, yumurta) sağlanmalıdır. Kalsiyum ve D vitamini yeterli alınmalı gerekli ise ilaçlarla takviye edilmelidir. Ayrıca gerekli hastalarda osteoporoz ilaçları da uzman görüşü ile kullanılabilmektedir.

Risk

Yaşlılarda ve kadınlarda daha sık görülmektedir. Osteoporozda kemiklerdeki kırıklar, sert bir şekilde oturma, öksürme ya da eğilme gibi durumlarda bile meydana gelebilir. Süt ve yoğurt gibi kalsiyum içeren gıdalardan yoksun beslenme, sigara kullanma, zayıf bir vücut yapısı, ailede kemik erimesi olması, kemoterapi tedavisi, radyasyon tedavisi, kortizon gibi ilaçlar, fiziksel aktivite azlığı, alkol kullanımı ve asitli gıdalar (kola) içme osteoporoz riskini artırmaktadır. Kemik erimesi genetik geçiş gösterir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı