Rabdomiyoliz


Bilgi

Kas ağrısı, halsizlik, yorgunluk, hafif ateş, koyu renkli idrar yapma

Sebep

İskelet kası liflerinin aniden ölümü ve hücre içeriğinin dolaşıma karışmasıyla giden klinik ve biyokimyasal bir sendromdur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri (kas yıkım enzimleri, böbrek fonksiyon testleri gibi) ve idrar tetkikleri ile tanı konulur.

Etken

Alkol ve keyif verici ilaçların kötüye kullanımı, bazı ilaçların (steroid, kolşisin, statinler vs. gibi) yan etkileri, kas hastalıkları, travma, yüksek volt elektriğe maruz kalma, nöbetler, uzun süreli hareketsizlik, bazı yaraları ve enfeksiyonlar (influenza, legionella vs.), ağır fiziksel aktivite, güneş çarpması, yanıklar, yüksek ateş, göçük altında kalma, rabdomiyolize neden olan etkenler arsında sayılabilir.

Tedavi

Tedavi sebebe yöneliktir. Neden ortadan kaldırılınca tablo sınırlar. Ancak ciddi rabdomiyolizde böbrek yetmezliği gelişebilir ve diyaliz tedavileri gerekebilir.

Risk

Bazı ilaçlar (steroid, kolşisin, statinler vs.), uyuşturucu kullanımı, travma, aşırı egzersiz, kas hastalıkları önemli risk faktörleri arasında sayılabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı