Prostat Büyümesi

Bilgi
Prostat büyümesinin başlıca belirtileri; gece işemek için sık uyanma ihtiyacı, idrar yapmada zorluk, idrar yaparken ıkınma ihtiyacı, idrarın başlamasında gecikme, idrar bitimine doğru damlamalar, kesik ve çatallı işeme, idrar tazyikinde azalma, idrarda incelme, idrar yaptıktan sonra sanki içeride idrar varmış hissi, ağrılı idrar yapma, sık idrar yolu iltihabı geçirmedir. Elbette bu belirti ve yakınmalardan hepsinin bir hastada görülmeyebilir.
Sebep
Prostat; erkeklerde mesanenin (idrar torbası) hemen altında bulunan ve kestane büyüklüğünde bir organdır. Üretra denilen dış idrar kanalı mesaneden çıktıktan sonra prostatın içinden geçer. İdrar kanalının hemen etrafındaki hücreler, belli bir yaştan sonra büyümeye ve giderek idrar borusunu sıkıştırmaya başlar. Bu duruma iyi huylu prostat büyümesi veya benign prostat hiperplazisi denir. Toplumda oldukça yaygındır.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, tipik semptomların varlığı ve fizik muayene tanı koydurucudur. Tanıyı doğrulamak için kanda PSA denilen prostat antijeni çalışılabilir ve prostat ultrasonografisi yapılabilir.
Etken
İyi huylu prostat büyümesinin gelişimi için erkeklik hormonu olan testosteron gereklidir. İlerleyen yaşla birlikte testosteron düzeyi azalmasına rağmen prostat dokusunda bu hormon yoğunluğu artmaktadır. Genetik geçişin de rolü vardır.
Tedavi
İlaç tedavileri, açık ve kapalı ameliyat yöntemleri ile tedavisi mümkündür. Günümüzde daha çok kapalı prostat ameliyatı olarak bilinen TUR-P ameliyatı yaygın olarak yapılmaktadır. Hangi tedavinin hastaya uygun olduğuna takip eden Üroloji uzmanı karar vermelidir.
Risk
Birinci derece yakınlarında iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerin bu hastalığa yakalanma olasılığı daha fazladır.

Hastalık Sorgulama Programı