Prostat Büyümesi


Bilgi

Prostat büyümesinin başlıca belirtileri; gece işemek için sık uyanma ihtiyacı, idrar yapmada zorluk, idrar yaparken ıkınma ihtiyacı, idrarın başlamasında gecikme, idrar bitimine doğru damlamalar, kesik ve çatallı işeme, idrar tazyikinde azalma, idrarda incelme, idrar yaptıktan sonra sanki içeride idrar varmış hissi, ağrılı idrar yapma, sık idrar yolu iltihabı geçirmedir. Elbette bu belirti ve yakınmalardan hepsinin bir hastada görülmeyebilir.

Sebep

Prostat; erkeklerde mesanenin (idrar torbası) hemen altında bulunan ve kestane büyüklüğünde bir organdır. Üretra denilen dış idrar kanalı mesaneden çıktıktan sonra prostatın içinden geçer. İdrar kanalının hemen etrafındaki hücreler, belli bir yaştan sonra büyümeye ve giderek idrar borusunu sıkıştırmaya başlar. Bu duruma iyi huylu prostat büyümesi veya benign prostat hiperplazisi denir. Toplumda oldukça yaygındır.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, tipik semptomların varlığı ve fizik muayene tanı koydurucudur. Tanıyı doğrulamak için kanda PSA denilen prostat antijeni çalışılabilir ve prostat ultrasonografisi yapılabilir.

Etken

İyi huylu prostat büyümesinin gelişimi için erkeklik hormonu olan testosteron gereklidir. İlerleyen yaşla birlikte testosteron düzeyi azalmasına rağmen prostat dokusunda bu hormon yoğunluğu artmaktadır. Genetik geçişin de rolü vardır.

Tedavi

İlaç tedavileri, açık ve kapalı ameliyat yöntemleri ile tedavisi mümkündür. Günümüzde daha çok kapalı prostat ameliyatı olarak bilinen TUR-P ameliyatı yaygın olarak yapılmaktadır. Hangi tedavinin hastaya uygun olduğuna takip eden Üroloji uzmanı karar vermelidir.

Risk

Birinci derece yakınlarında iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerin bu hastalığa yakalanma olasılığı daha fazladır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı