Diyabetik Göz Hastalığı

Bilgi
Retinada (ağ tabaka) küçük damarlardaki tıkanıklıklar ve damar duvarı geçirgenliğinin artması sonucu beslenme bozukluğu gelişir. Bu beslenme bozukluğunun ağırlığına ve yaygınlığına bağlı olarak hastanın görmesi de etkilenir. Ancak kimi zaman gözde kanama başlamış olsa bile görme kaybı olmayabilir.
Sebep
Diyabet, hastalarda bazı göz bozukluklarına zemin hazırlar. Örneğin göz tansiyonu (glokom) ve katarakt (göz merceğinin bulanıklaşması) şeker hastalarında normalden iki kat fazla görülmektedir. Fakat en önemli göz bozukluğu diyabete bağlı retinopati’dir. Diyabete bağlı retinopati tüm dünyada görme kaybı yapan nedenlerin başında gelmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü ve şeker hastalığı için yapılması önerilen tetkikler dışında, göz muayenesi ve göz dibi incelemesi ile diyabetik retinopati tanısı konulabilir.
Etken
Şeker hastalığındaki retina bozukluğu retina kan dolaşımındaki değişikliklere bağlıdır. Damar çeperinden sızıntı ya da kanlanma bozuklukları bu duruma yol açmaktadır.
Tedavi
Elbette en başta yapılması gereken kan şekeri ve kan basıncının kontrol altına alınmasıdır. Şeker hastalığına bağlı retinopatide ise başlıca tedavi lazer uygulamasıdır. Sızıntı yapan baloncuklar kapatılır ve gözün kansız kaldığı için beslenemeyen kısımları lazer ışınlarıyla yok edilir. Lazer tedavisi kaybolan görmeyi geri getirmemekle birlikte 2 yıl içindeki görme kaybını anlamlı derecede azaltmaktadır.
Risk
Görme seviyenizde azalma olmasa dahi gözünüzde kanama başlamış olabilir. Şeker hastalığına bağlı kanama ve sızıntılar keskin görmeyi sağlayan maküla (sarı leke) dediğimiz noktada olmadıkça hastanın bunu fark ederek doktora gitmesi imkânsızdır. Önerilen düzenli aralıklarla göz muayenesi olmaktır.

Hastalık Sorgulama Programı