C Vitamini Eksikliği

Bilgi
C vitamini vücudun enfeksiyonlara karşı olan direncinde büyük bir role sahiptir. Kişide C vitamini eksikliği mevcutsa vücudunun direnci zayıflar. C vitamini diş ve diş eti sağlığında önemli bir role sahiptir. Eksikliğinde diş etlerinde kanamalar ve daha ileri safhalarda ise diş eti çekilmeleri meydana gelebilir. Diş etlerinde uzun süreli kanamalar, yaraların normalden yavaş bir şekilde iyileşmesi demek olan, skorbüt meydana gelebilir.
Sebep
Kimyasal adı Askorbik Asit olan, C Vitamini, yapısı gereği vücutta üretilmiyor bu sebepten dolayı dışarıdan besinlerle temin edilmesi gereken bir vitamin çeşididir. Turunçgillerde, çilek, ahududu, kivi gibi meyvelerde ve brokoli, domates, lahana gibi sebzelerde bol bir şekilde mevcuttur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Askorbik asit eksikliğine bağlı, bağ dokusunda zayıflıkla sonuçlanan kollajenin eksikliği ile açıklanmaktadır.
Tedavi
C vitamini bakımından zengin besinleri (turunçgiller gibi) tüketmeye özen gösterilmelidir.
Risk
C vitamini eksikliği olan hastalar, Kemik dokusu altında kanamalar ve buna bağlı kolay kırılan kemikler, kaburga kemiklerinde eklem şişliği, kalpte büyüme, kemik erimesi, yara iyileşmesinde gecikme ve göz içi kanamalar açısından risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı