Bilgi
Tipik Belirtileri ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, boyun tutulması, boyunda lenf bezi büyümesi, burun akıntısı, geniz akıntısı, yutma güçlüğü ve bazen de solunum sıkıntısıdır (güçlüğü).
Sebep
Ağız ve burun boşluğunun arkasındaki bölümü boğaz boşluğu ile birleştiren kısma farinks (yutak) adı verilir. Ağız açıldığında küçük dilin arkasında görünen duvar farinks duvarıdır. Farinks boşluğunun iltihabına da faranjit denir. Faranjit genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında meydana gelir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Farinksin iltihabı, genellikle bakteri ya da virüsler ile olur. Farenjitlerin yaklaşık % 60’ı bir virüs kaynaklıdır. Bakteriyal olanlarda etken çoğunlukla streptococcus bakterisidir. Mikoplazma, klamidya türü bakteriler ve Neisseria gonorrheae de franjite neden olabilir.
Tedavi
Hastaların çoğunda akut farenjit viral olduğundan herhangi bir tıbbi tedavi olmaksızın evde istirahat ile atlatılabilir. Antibiyotiklerin viral farenjit tedavisinde kesinlikle yeri yoktur, hatta bakterilerin neden olduğu akut faranjitte bile kişi diğer açılardan sağlıklı ise (bağışıklık sistemi baskılı değil ise) genellikle antibiyotik gerekmez. Bol sıvı tüketilmesi, istirahat ve semptomatik tedaviler olan ateş düşürücü ve ağrı kesicilerin kullanılması önerilir. Eğer ateş devam eder veya boğaz ağrısı ve yutkunmada zorluk artarsa mutlaka doktora başvurulması önerilir.
Risk
Farenjite yol açan çoğu enfeksiyon bulaşıcıdır. Sık el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağzı kapama enfeksiyonun yayılmasını azaltabilir.

Hastalık Sorgulama Programı