Bilgi
Glokomun başlıca belirtileri; görmede azalma, özellikle sabahları daha belirgin olan baş ağrıları, zaman zaman bulanık görme, geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkaların görülmesi, televizyon izlerken göz etrafında oluşan ağrı, bulantı, görme bozuklukları, baş ağrısı ve göz kızarıklığıdır.
Sebep
Göz içi basıncın artmasına glokom denir. Yükselen göz içi basıncının göz sinirinde bulunan ve görmeyi sağlayan hücrelere zarar vermesi sonucu görme kaybı meydana gelebilir.
Bakım
-
Tahlil
Göz tansiyonu tanısı genellikle göz muayenesi sırasında tesadüfen konur. Göz muayenesi sırasında göz tansiyonunu ölçülür, göz sinirlerini incelenir, gereğinde pakimetri, görme alanı, OCT veya HRT gibi ileri tetkikler istenebilir.
Etken
Glokom gözün beslenmesi için gerekli olan ve göz içinde üretilen göz içi sıvısının boşalamaması sonucu meydana gelir.
Tedavi
Göz içi sıvının üretimini kısarak ya da çıkışını yani boşaltımını artırarak göz içi basınç düşürülmeye çalışılır. Bu iki yöntem için de ilaçlar mevcuttur. İlaç tedavisine rağmen hastanın göz tansiyonu düşürülemezse ve görme alanında giderek artan bir daralma ortaya çıkarsa, ameliyat seçeneği uygulanabilir.
Risk
Ailede glokom öyküsü olanlar, hipertansiyonu ve/veya şeker hastalığı olanlar, miyop hastaları, 40 yaş üstü bireyler, sigara içenler ve uzun süreli kortizon tedavisi görenler glokom yönünden riskli gruplardır.

Hastalık Sorgulama Programı