Keilitis


Bilgi

Temel belirti ağzınızın köşesinde kuruluk hissi, ağrı ve tahriştir. Yanma, çatlama, kaşıntı, kızarıklık, zaman zaman kanama görülebilir.

Sebep

Dudakların ve ağız köşesinin iltihabıdır Keilitis dudaktaki kronik inflamasyondur. Güneşe, soğuğa, kurumaya, tahrişe bağlı olabilir. Angular stomatit de denilebilir.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik olarak yani muayene ile konur.

Etken

Yenidoğanlarda sıklıkla salya akması keilitise neden olur. Gençlerde ve yetişkinlerde ise ağız köşelerinde derin çizgileri olanlarda ortaya çıkabilir. Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği, diş protezi kullanımı, candida albicans, stafilokoklar, streptokoklar gibi enfeksiyöz ajanlar, alkol kullanımı, fazla miktarda güneş ışığına maruz kalma, tükürük bezlerinde inflamasyon ve kimyasal ajanlarla temas keilitisin nedenlerindendir.

Tedavi

Yağlı kremler, kortizon¬lu pomatlar yararlıdır. Devamlılık arz etmesi halinde mutlaka Dermatoloji uzmanına danışılmalıdır.

Risk

Dudakları ve ağız köşeleri ıslak olanlarda keilitis riski daha yüksektir. Ağzında protez teli olanlar, dudaklarını çok yalayanlar, sigara içenler, B vitamini ve demir eksikliği olanlar keilitis açısından risk altındadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı