Bilgi
Temel belirti ağzınızın köşesinde kuruluk hissi, ağrı ve tahriştir. Yanma, çatlama, kaşıntı, kızarıklık, zaman zaman kanama görülebilir.
Sebep
Dudakların ve ağız köşesinin iltihabıdır Keilitis dudaktaki kronik inflamasyondur. Güneşe, soğuğa, kurumaya, tahrişe bağlı olabilir. Angular stomatit de denilebilir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı klinik olarak yani muayene ile konur.
Etken
Yenidoğanlarda sıklıkla salya akması keilitise neden olur. Gençlerde ve yetişkinlerde ise ağız köşelerinde derin çizgileri olanlarda ortaya çıkabilir. Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği, diş protezi kullanımı, candida albicans, stafilokoklar, streptokoklar gibi enfeksiyöz ajanlar, alkol kullanımı, fazla miktarda güneş ışığına maruz kalma, tükürük bezlerinde inflamasyon ve kimyasal ajanlarla temas keilitisin nedenlerindendir.
Tedavi
Yağlı kremler, kortizon¬lu pomatlar yararlıdır. Devamlılık arz etmesi halinde mutlaka Dermatoloji uzmanına danışılmalıdır.
Risk
Dudakları ve ağız köşeleri ıslak olanlarda keilitis riski daha yüksektir. Ağzında protez teli olanlar, dudaklarını çok yalayanlar, sigara içenler, B vitamini ve demir eksikliği olanlar keilitis açısından risk altındadır.

Hastalık Sorgulama Programı