Epiglottit


Bilgi

Gırtlak kapağında şişmeye neden olabilir. Şişlik havayolunu tıkayarak ölüme sebep olabilir. Gırtlak kapağı iltihabına bağlı havayolu tıkanıklığı çocuklarda daha sık görülür. Tipik Belirtileri arasında; ateş, boğaz ağrısı, konuşma güçlüğü, solunum sıkıntısı, ağızdan salya akması, yutma güçlüğü ve yutma sırasında ağrı sayılabilir.

Sebep

Gırtlak kapağı ya da tıbbi adıyla epiglot, boğazın arkasında, trekea adı verilen nefes borusunun hemen üzerinde bulunan ve yutma sırasında kapanarak gıdaların nefes borusuna kaçmasını önleyen kapak şeklinde bir yapıdır. Epiglotun iltihaplanmasına epiglottit denir. Genellikle çocuklarda (en sık 2-7 yaş arasında), daha az sıklıkla da yetişkinlerde görülebilir.

Bakım

-

Tahlil

Hasta genel durumu çoğu zaman kötüdür. Genellikle klinik tanı yeterlidir ve ağız muayenesi sırasında konur. Kan kültürü ve alınabilirse epiglottan sürüntü kültürü gönderilebilir. Kan tetkikleri tanıyı desteklemek için istenebilir.

Etken

Hastalık etkeni çocuklarda hemen daima Hemophilus influenzae tip b bakterisidir. Ancak erişkinlerde nadiren grup A, B ve C streptokoklar, Streptococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae gibi başka bakteriler de etken olabilmektedir.

Tedavi

Haemophilus influenza aşısı yaygınlaşmaya başladığından bu yana, epiglotite yakalanan kişi sayısı azalmaktadır. En önemli işlem hava yolunun açık tutulmasıdır. Solunum sıkıntısı bulunan hastalar dik oturmalı, endotrakeal tüp ile veya gerekirse trakeotomi (nefes borusu kesilerek) ile solunum sağlanmalıdır. Antibiyotik mutlaka verilmelidir. Genellikle 7 gün uygun antibiyotik tedavisi yeterlidir.

Risk

Genellikle çocuklarda, daha az sıklıkla da yetişkinlerde görülebilir. Erkeklerde kadınlardan, beyaz ırk­ta diğerlerinden daha sıktır. Aşısının rutin kullanılması korunmak için en etkili yoldur. Temas edenlere (aynı evde yaşayanlar ve aynı kapalı ortamda bulunanlar) 4 gün süreyle oral rifampisin verilmelidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı