Bilgi
Sebep
Bakım
-
Tahlil
Tanı, travma öyküsü, muayene bulguları ve gerekli durumlarda görüntüleme yöntemleri ile konur (bilgisayarlı tomografi veya MR). Yaralanmanın mekanizması, ne ile gerçekleştiği (kesici alet, patlayıcı, cam, gibi) sorgulanmalıdır.
Etken
Göz çizilmeleri, genellikle göze herhangi bir cismin temas etmesi ve toz, kum gibi yabancı maddelerin gözün içine kaçması ile oluşur. Göze kaçan yabancı cisimler korneaya ve üst kapak altına yapışır.
Tedavi
Gözünüze yabancı bir cisim kaçtığını fark ederseniz, asla gözünüzü ovuşturmayın ve üst göz kapağını kirpiklerden tutarak kaldırın. Birkaç kez göz kırpmak ile cisim gözden çıkacaktır. Gözlerinizi açıp soğuk suyla gözü yıkamanız da yararlı olur. Eğer çıkaramazsanız, uğraşmayın ve mutlaka hekime başvurun. Göz hekimi gerekli hazırlıkları yaparak cerrahi müdahale ile tedavinizi yapacaktır.
Risk
İşinizde metal ya da diğer parçacıkların göze çarpma riski varsa (marangoz, demirci) mutlaka özel iş gözlüğü kullanmalısınız. Kaynağa bakmak çok tehlikelidir. İşiniz bunu gerektiriyorsa özel gözlük kullanmalısınız. Uygun biçimde kullanılmazsa pek çok oyun ve oyuncak göze zarar verebilir. Çocuklara oyuncak seçerken yaşlarını ve sorumluluk alma derecelerini göz önünde bulundurun. Özellikle çat- pat, dart ve oyuncak tabancaları satın almayın. Havai fişekler her yaş grubu için çok önemli bir göz yaralanması nedenidir.

Hastalık Sorgulama Programı