Ağız Kuruluğu


Bilgi

Ağız kuruluğunun belirtileri; dilde yanma hissi, dilde yaralar, konuşma zorluğu, özellikle kuru yiyecekleri yemede zorluk, aşırı susama, diş protezi kullanımında zorluk, dudaklarda çatlama ve kuruluk, tat alma bozukluğu ve ağız kokusudur.

Sebep

Ağız kuruluğunun tıptaki adı kserostomidir.

Bakım

-

Tahlil

Hastanın ifadesi ve özenli fizik muayene. Gerekli görülürse altta yatan hastalığın tespiti için ileri testler yapılabilir.

Etken

Ağız kuruluğunun çok sayıda nedeni vardır. Yaşlılık, romatizmal hastalıklar (sjogren sendromu), bağışıklık sistemi hastalıkları (AİDS), hormonal bozukluklar, şeker hatalığı, nörolojik bozukluklar, çiğneme bozuklukları, tükürük bezlerinin çıkarılması, radyoterapi (ışın tedavisi) alıyor veya daha önce almış olmak önemli nedenleri arsında sayılabilir. Ayrıca, kullanılan bazı ilaçların (burun tıkanıklığı ilaçları, idrar söktürücüler, tansiyon ilaçları, antidepresanlar, antihistaminikler) yan etkisi olarak da ağız kuruluğu görülebilir.

Tedavi

Öncelikle herhangi bir ilaç kullanılmakta ise yan etki olabileceği akılda tutulmalıdır. Diğer durumlarda mutlaka doktora başvurulmalı ve altta yatan hastalığın tedavisi yapılmalıdır.

Risk

: Romatizmal hastalıkları (sjogren sendromu), şeker hatalığı, nörolojik bozuklukları, çiğneme bozuklukları, tükürük bezleri çıkarılan bireyler ve radyoterapi almış olanlar başlıca risk grubudur.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı