Bilgi
Ağız kuruluğunun belirtileri; dilde yanma hissi, dilde yaralar, konuşma zorluğu, özellikle kuru yiyecekleri yemede zorluk, aşırı susama, diş protezi kullanımında zorluk, dudaklarda çatlama ve kuruluk, tat alma bozukluğu ve ağız kokusudur.
Sebep
Ağız kuruluğunun tıptaki adı kserostomidir.
Bakım
-
Tahlil
Hastanın ifadesi ve özenli fizik muayene. Gerekli görülürse altta yatan hastalığın tespiti için ileri testler yapılabilir.
Etken
Ağız kuruluğunun çok sayıda nedeni vardır. Yaşlılık, romatizmal hastalıklar (sjogren sendromu), bağışıklık sistemi hastalıkları (AİDS), hormonal bozukluklar, şeker hatalığı, nörolojik bozukluklar, çiğneme bozuklukları, tükürük bezlerinin çıkarılması, radyoterapi (ışın tedavisi) alıyor veya daha önce almış olmak önemli nedenleri arsında sayılabilir. Ayrıca, kullanılan bazı ilaçların (burun tıkanıklığı ilaçları, idrar söktürücüler, tansiyon ilaçları, antidepresanlar, antihistaminikler) yan etkisi olarak da ağız kuruluğu görülebilir.
Tedavi
Öncelikle herhangi bir ilaç kullanılmakta ise yan etki olabileceği akılda tutulmalıdır. Diğer durumlarda mutlaka doktora başvurulmalı ve altta yatan hastalığın tedavisi yapılmalıdır.
Risk
: Romatizmal hastalıkları (sjogren sendromu), şeker hatalığı, nörolojik bozuklukları, çiğneme bozuklukları, tükürük bezleri çıkarılan bireyler ve radyoterapi almış olanlar başlıca risk grubudur.

Hastalık Sorgulama Programı