Demir Zehirlenmesi


Bilgi

Demir içeren ilaçlar ağız yoluyla alındığında sindirim kanalı mukozasını aşındırır ve bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi gastroenterit belirtileri ve uyku hali gibi belirtiler görülebilir. Akut ciddi zehirlenmede bilinç kapanabilir. Bazen de başlangıçta hiçbir belirti görülmeyebilir.

Sebep

Demir bir mineraldir ve vücuda gıdalar yoluyla alınır. Özellikle kan ilaçları olarak bilinen ilaçların ve bazı vitamin takviyelerinin içinde bulunur. Kaza ile ya da kasıtlı olarak yüksek dozda demir alımı ciddi zehirlenmeler ve ölümle sonuçlanabilir.

Bakım

-

Tahlil

İlaç öyküsü, fizik muayene ve vücuttaki demir seviyelerini tahlili ile tanı konur.

Etken

Kaza ile ya da kasıtlı olarak yüksek dozda demir alımı

Tedavi

Tabletler yutulduktan sonraki bir saat içerisinde midenin yıkanması faydalı olabilir. Şelasyon, demiri vücuttan uzaklaştıran damar içi kimyasal maddelerle yapılan bir tedavidir. Laksatifler (ishal yapıcı tedaviler) demirin bağırsaklardan temizlenmesine yardımcı olabilir.

Risk

Çocuklar ve demansı (hafıza kaybı, bunaması) olan yaşlılar risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı