Dr Sistem App
Demir Zehirlenmesi

Bilgi
Demir içeren ilaçlar ağız yoluyla alındığında sindirim kanalı mukozasını aşındırır ve bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi gastroenterit belirtileri ve uyku hali gibi belirtiler görülebilir. Akut ciddi zehirlenmede bilinç kapanabilir. Bazen de başlangıçta hiçbir belirti görülmeyebilir.
Sebep
Demir bir mineraldir ve vücuda gıdalar yoluyla alınır. Özellikle kan ilaçları olarak bilinen ilaçların ve bazı vitamin takviyelerinin içinde bulunur. Kaza ile ya da kasıtlı olarak yüksek dozda demir alımı ciddi zehirlenmeler ve ölümle sonuçlanabilir.
Bakım
-
Tahlil
İlaç öyküsü, fizik muayene ve vücuttaki demir seviyelerini tahlili ile tanı konur.
Etken
Kaza ile ya da kasıtlı olarak yüksek dozda demir alımı
Tedavi
Tabletler yutulduktan sonraki bir saat içerisinde midenin yıkanması faydalı olabilir. Şelasyon, demiri vücuttan uzaklaştıran damar içi kimyasal maddelerle yapılan bir tedavidir. Laksatifler (ishal yapıcı tedaviler) demirin bağırsaklardan temizlenmesine yardımcı olabilir.
Risk
Çocuklar ve demansı (hafıza kaybı, bunaması) olan yaşlılar risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı