Bilgi
Ağızda içinde ağrı, acıma hissi, bazen önemli derecede rahatsızlığa, konfor bozukluğuna neden olabilir.
Sebep
Aftöz stomatit, aft, ağız yaraları veya oral ülser olarak da adlandırılır. Bunlar ağız içini örten ağız mukozasının yüzeysel yaralarıdır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı fizik muayene
Etken
Hastalığın nedeni bilinmemektedir. Ancak stres, vitamin ve mineral eksikliği, ağız yaralanması, yiyecek alerjileri ve hormonal değişikliklerin aft oluşumunu tetiklediği bilinmektedir.
Tedavi
Çoğu 5-7 gün içerisinde kendiliğinden geriler. Özel bir tedavisi yoktur. Ancak ağız içindeki ağrıyı azaltacak analjezik ağız içi merhemer kullanılabilir. Rahatlamaması durumunda, doktorunuz steroid içeren topikal bir ilaç ve ağrıdan kurtulmak için lidokain verebilir.
Risk
Sık tekrarlayan, bir anda çok sayıda olup, uzun süre iyileşmeyen durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Aksi halde görmezden gelinebilir. Bazı yiyeceklerin yaralarınıza neden olduğunu fark ederseniz, bu yiyeceklerden kaçının veya alımını sınırlayın.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı ve Gizlilik sözleşmesi
Hastalık Sorgulama Programı