Bilgi
Genellikle hafif grip benzeri bir tablo oluştururlar. Virüsü alan çocukların yaklaşık yarısında herhangi bir belirti görülmez ve fark edilmeden enfeksiyonu geçirirler. Bazı çocuklarda ise ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, boğazda acıma, bulantı, kusma ve karın ağrısı görülür. Ateş yaklaşık 3-4 gün sürüp herhangi bir tedaviye gerek kalmadan geçer. El- ayak-ağız hastalığı (Çocuğun ağzında el ayaları ve ayak tabanında ağrılı kırmızı kabarcıklar oluşur), Herpanjina (ağız içinde bademcikler yumuşak damakta kırmızı halka şeklinde yaralar oluşur) ve Konjonktivit (gözlerde kızarma, sulanma, acıma görülür) en sık oluşturduğu hastalıklardır. Nadiren; menenjit, ensefalit, miyokardit gibi daha ciddi hastalıklara yol açarlar.
Sebep
Coxsackie virüsleri enterovirüs grubuna ait virüslerdir ve insanların sindirim sistemlerinde yaşarlar. Özellikle yaz aylarında farklı tablolarda hastalıklara yol açarlar ve oldukça bulaşıcıdırlar. Daha çok çocuklar ve bağışıklık sistemi baskılı bireylerde hastalığa neden olurlar.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Coxsackie Virüsleri
Tedavi
Diğer virüsler gibi coxsackie virüslerin yol açtığı hastalıklarda da antibiyotik tedavisinin yeri yoktur. Sadece ateş ve ağrıları rahatlatmak için doktorun önereceği ağrı kesici şuruplar kullanılır.
Risk
Bulaşıcıdır, kişiden kişiye yıkanmamış eller veya dışkıyla kirlenmiş yüzeyler yoluyla bulaşırlar. En iyi korunma yöntemi el yıkamadır.

Hastalık Sorgulama Programı