Dr Sistem App
Coxsackie Virüsü Enfeksiyonu

Bilgi
Genellikle hafif grip benzeri bir tablo oluştururlar. Virüsü alan çocukların yaklaşık yarısında herhangi bir belirti görülmez ve fark edilmeden enfeksiyonu geçirirler. Bazı çocuklarda ise ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, boğazda acıma, bulantı, kusma ve karın ağrısı görülür. Ateş yaklaşık 3-4 gün sürüp herhangi bir tedaviye gerek kalmadan geçer. El- ayak-ağız hastalığı (Çocuğun ağzında el ayaları ve ayak tabanında ağrılı kırmızı kabarcıklar oluşur), Herpanjina (ağız içinde bademcikler yumuşak damakta kırmızı halka şeklinde yaralar oluşur) ve Konjonktivit (gözlerde kızarma, sulanma, acıma görülür) en sık oluşturduğu hastalıklardır. Nadiren; menenjit, ensefalit, miyokardit gibi daha ciddi hastalıklara yol açarlar.
Sebep
Coxsackie virüsleri enterovirüs grubuna ait virüslerdir ve insanların sindirim sistemlerinde yaşarlar. Özellikle yaz aylarında farklı tablolarda hastalıklara yol açarlar ve oldukça bulaşıcıdırlar. Daha çok çocuklar ve bağışıklık sistemi baskılı bireylerde hastalığa neden olurlar.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Coxsackie Virüsleri
Tedavi
Diğer virüsler gibi coxsackie virüslerin yol açtığı hastalıklarda da antibiyotik tedavisinin yeri yoktur. Sadece ateş ve ağrıları rahatlatmak için doktorun önereceği ağrı kesici şuruplar kullanılır.
Risk
Bulaşıcıdır, kişiden kişiye yıkanmamış eller veya dışkıyla kirlenmiş yüzeyler yoluyla bulaşırlar. En iyi korunma yöntemi el yıkamadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı