Kulak Kirinin Tıkaması


Bilgi

Belirtileri arasında, kulak ağrısı, kulakta dolgunluk hissi, kulak çınlaması, baş dönmesi ve duyma sorunu sayılabilir.

Sebep

Dış kulak kanalının iç yüzünü örten deride bulunan bezler sarı renkli bir sıvı salgılar. Bu sıvı normalde mikropları tutar ve bakterilerin büyümesini yavaşlatarak kulağı korumaktadır. Dış kulak kanalının iç yüzündeki derinin dış tabakasından dökülen ölü deri hücreleri salgılanan bu sıvı ile karışır ve kulak kirini oluşturur. Kulak kirinin aşırı miktarda birikerek dış kulak kanalını tıkaması durumuna “buşon” denir.

Bakım

-

Tahlil

Tanısı klinik olarak konulur. Işıklı bir alet olan otoskopla dış kulak yolunun muayenesi ile teşhis edilebilir.

Etken

Normalde kulak kiri dış kulak yolundan atılır ve zamanla yerini yenisi oluşur. Ancak bazen kulak kiri çok büyük olup, kulak yolunu tıkayabilir.

Tedavi

Buşon yani kulak kanalını tıkayan kulak kiri önce bir damla ile yumuşatılır. Ardından bir enjektör yardımıyla doktor tarafından kulak yolu temizlenir ve buşon çıkartılır.

Risk

Kulak kirine bağlı kulak kanalı tıkanmasının tedavisi kolaylıkla yapılabilecekken, bunu hastanın kendisi yapmaya çalışırsa kulak zarına zarar verebilir ve daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı