Kulak Zarı Yırtılması


Bilgi

Tipik belirtileri; berrak, iltihaplı ya da kanlı kulak akıntısı, kulakta gürültü, uğultu ve çınlama hissi, kulak ağrısı ve işitmede azalmadır.

Sebep

Kulak zarı, dış kulak yolu ile orta kulağı birbirinden ayırır çekiç, örs ve üzengi adı verilen orta kulak kemikçikleri kulak zarına yapışık haldedir. Kulağınıza gelen ses dalgaları ile titreyerek sesleri beyninizin algılayabileceği forma dönüştürür. Orta kulak iltihabı, travma ya da kulağa sokulan yabancı cisim gibi nedenlerle bu zar delinebilir veya yırtılabilir.

Bakım

-

Tahlil

Kulak burun boğaz uzmanınca otoskop ile yapılacak muayene ile tanı konulabilir.

Etken

Orta kulak iltihabı (otitis media) kulak zarının yırtılmasına neden olabilir. Zar aynı zamanda travma ya da kulağa sokulan yabancı cisim nedeniyle de delinebilir.

Tedavi

Tedavide temel amaç ağrıyı azaltmaya ve iltihap kapma riskini ortadan kaldırmaktır. Ağrıyı evde ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanarak azaltabilirsiniz. Gereğinde antibiyotikler kullanılır ve zarın kendi kendine iyileşmesi beklenebilir. Kulak zarınız kendi kendine iyileşmezse doktorunuz kulak zarınızı dikmeye karar verebilir. Bu işlemde doktor sıhhi özel bir kâğıdı kulak zarınıza yamar. Bu kâğıt kulak zarının iyileşmesi sürecini hızlandırır.

Risk

Çarpma veya darbeler, kulak çöpünün dikkatsiz kullanımı, kulak yolunu temizlerken çok sert hareket etmek ve bazen de çok gürültülü ortamlar kulak zarı yırtılması için risk faktörleri arasında sayılabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı