Kulak Zarı Yırtılması

Bilgi
Tipik belirtileri; berrak, iltihaplı ya da kanlı kulak akıntısı, kulakta gürültü, uğultu ve çınlama hissi, kulak ağrısı ve işitmede azalmadır.
Sebep
Kulak zarı, dış kulak yolu ile orta kulağı birbirinden ayırır çekiç, örs ve üzengi adı verilen orta kulak kemikçikleri kulak zarına yapışık haldedir. Kulağınıza gelen ses dalgaları ile titreyerek sesleri beyninizin algılayabileceği forma dönüştürür. Orta kulak iltihabı, travma ya da kulağa sokulan yabancı cisim gibi nedenlerle bu zar delinebilir veya yırtılabilir.
Bakım
-
Tahlil
Kulak burun boğaz uzmanınca otoskop ile yapılacak muayene ile tanı konulabilir.
Etken
Orta kulak iltihabı (otitis media) kulak zarının yırtılmasına neden olabilir. Zar aynı zamanda travma ya da kulağa sokulan yabancı cisim nedeniyle de delinebilir.
Tedavi
Tedavide temel amaç ağrıyı azaltmaya ve iltihap kapma riskini ortadan kaldırmaktır. Ağrıyı evde ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanarak azaltabilirsiniz. Gereğinde antibiyotikler kullanılır ve zarın kendi kendine iyileşmesi beklenebilir. Kulak zarınız kendi kendine iyileşmezse doktorunuz kulak zarınızı dikmeye karar verebilir. Bu işlemde doktor sıhhi özel bir kâğıdı kulak zarınıza yamar. Bu kâğıt kulak zarının iyileşmesi sürecini hızlandırır.
Risk
Çarpma veya darbeler, kulak çöpünün dikkatsiz kullanımı, kulak yolunu temizlerken çok sert hareket etmek ve bazen de çok gürültülü ortamlar kulak zarı yırtılması için risk faktörleri arasında sayılabilir.

Hastalık Sorgulama Programı