Bilgi
Tükrük bezi hastalıkları kendini yüz veya çene altındaki şişliklerle belli eder. Bu şişlikler çoğu kez yemek yeme sırasında ortaya çıkar ve yemekten sonra yavaş yavaş küçülerek geçer. Eğer tükrük bezi kanalı tam tıkanmışsa şişlik tam olarak geçmez ve kalıcı olabilir.
Sebep
Tükrük bezleri, tükrük salgılamak ve salgıyı ağız içine ulaştırmakla görevlidir. Bazen tükrük bezi ile ağız boşluğu arasındaki bu kanallar tıkanabilir.
Bakım
-
Tahlil
Tanısı dikkatli bir hikaye, fizik muayene ve laboratuvar testleri ile konur. Tükrük bezinde kitle varlığından şüphelenilenlerde ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans ile bu bölgenin görüntülü incelemesi gerekebilir. Bu konudaki en yeni yöntem, tükrük bezlerinin kanallarından bakılarak kanal içini tıkayabilecek koşulların kesin bir şekilde saptanmasına ve gerekiyorsa aynı seansta bunun tedavisine olanak sağlayan siyalendoskopi yöntemidir.
Etken
Tükrük bezi taşları en sık rastlanılan sebeptir. Tükrük bezinin iltihapları, Radyoterapi sonrası, tiroid hastalıkları (tiroid kanserleri) tedavisi sonrası oluşan kanal tıkanıklıkları ve yapışıklıkları, bağ dokusu hastalıkları (Sjögren sendromu, romatoid artrit, sarkoidoz gibi) ve tükrük bezi tümörleri.
Tedavi
Tükrük Kanal Tıkanıklığını tedavisi cerrahi veya endoskopik girişimdir.
Risk
Tükrük bezi taşları olan yetişkinler arasında daha yaygındır. Sjögren sendromu, romatoid artrit, sarkoidoz gibi bağ doku hastalıklarında sık görülmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı