Düşme veya Yaralanma


Bilgi

Damar dışına çıkan kan, cilt altındaki dokulara sızmakta ve cilt renginin siyah ya da mavimsi mor bir renge dönüşmesine neden olmaktadır. Ciltte morarma, ağrı, hassasiyet ve şişme görülür.

Sebep

Genellikle delici-kesici olmayan künt travmalar, düşme ya da çarpışma yaralanmalarından kaynaklanan ezilmeler sırasında, cilt altındaki küçük damarlar ve kılcal damarların yırtılması ya da patlaması sonucu ciltte morarmalar meydana gelir. Deri ve derialtı dokularının hasarına “yara” denilmektedir. Yarayı açık ve kapalı olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz. Her türlü açık yara enfeksiyon için açık bir kapı demektir.

Bakım

-

Tahlil

Travma öyküsü, fizik muayene tanı için yeterlidir. Ağır travmalarda kanda kas yıkım enzimleri ve kan biyokimyası mutlaka çalışılmalıdır. Ezilme sendromu akılda tutulmalıdır.

Etken

Düşme veya yaralanma

Tedavi

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaktaysa (aspirin, warfarin, klopidogrel vs gibi) doktorunuza başvurun. Doz azaltılması ya da tedavinin kesilmesi gerekebilir. Travma sonrası elavasyon (yüksekte tutma), soğuk uygulama, ağrı kesiciler ve bazı kremler önerilmektedir. Açık yaralar için uygun dezenfeksiyon ve pansuman yapılmalıdır ve gereğinde antibiyotik tedavisi başlanabilir.

Risk

Özellikle kış aylarında kar ve yağmurun etkisiyle düşme ve yaralanmalar artmaktadır. Demans hastaları (bunama), yaşlılar, engelliler vs. düşmeye bağlı yaralanmalar açısından risk altındadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı