Bilgi
Damar dışına çıkan kan, cilt altındaki dokulara sızmakta ve cilt renginin siyah ya da mavimsi mor bir renge dönüşmesine neden olmaktadır. Ciltte morarma, ağrı, hassasiyet ve şişme görülür.
Sebep
Genellikle delici-kesici olmayan künt travmalar, düşme ya da çarpışma yaralanmalarından kaynaklanan ezilmeler sırasında, cilt altındaki küçük damarlar ve kılcal damarların yırtılması ya da patlaması sonucu ciltte morarmalar meydana gelir. Deri ve derialtı dokularının hasarına “yara” denilmektedir. Yarayı açık ve kapalı olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz. Her türlü açık yara enfeksiyon için açık bir kapı demektir.
Bakım
-
Tahlil
Travma öyküsü, fizik muayene tanı için yeterlidir. Ağır travmalarda kanda kas yıkım enzimleri ve kan biyokimyası mutlaka çalışılmalıdır. Ezilme sendromu akılda tutulmalıdır.
Etken
Düşme veya yaralanma
Tedavi
Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaktaysa (aspirin, warfarin, klopidogrel vs gibi) doktorunuza başvurun. Doz azaltılması ya da tedavinin kesilmesi gerekebilir. Travma sonrası elavasyon (yüksekte tutma), soğuk uygulama, ağrı kesiciler ve bazı kremler önerilmektedir. Açık yaralar için uygun dezenfeksiyon ve pansuman yapılmalıdır ve gereğinde antibiyotik tedavisi başlanabilir.
Risk
Özellikle kış aylarında kar ve yağmurun etkisiyle düşme ve yaralanmalar artmaktadır. Demans hastaları (bunama), yaşlılar, engelliler vs. düşmeye bağlı yaralanmalar açısından risk altındadır.

Hastalık Sorgulama Programı