Bilgi
Hipoglisemi belirtileri açlık hissi, huzursuzluk, bilinç bulanıklığı ya da bilinç kaybı, nöbet, ellerde titreme ve terlemedir. Hipoglisemi tedavi edilmezse vücutta kalıcı nörolojik hasarlara ve hatta ölüme neden olabilir.
Sebep
Kan şekeri, yani glukoz, yemekler sindirim sisteminde parçalandıktan sonra vücuttaki hücreler tarafından kullanılmak üzere ortaya çıkan, basit haldeki şekerdir. Normalde kan şekeri açlıkta bile 60 mg/dL’nin altına inmez. Hipoglisemi, kan şeker (glikoz) seviyesindeki düşmedir. Özellikle beyin ve kalp gibi yaşamsal organların temel enerji kaynağı şekerdir. Kan şekerindeki ani düşüşler, bu organların çalışmasını anında etkiler.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve kullandığı ilaçların öğrenilmesi çok önemlidir. Reaktif hipoglsemi ve insülin salgılayan tümör tanısı için uzamış açlık testi yapılmalıdır. Gereğinde tomografi gibi görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir.
Etken
Hipoglisemi nedenleri arasında; şeker hastası bir kişinin yüksek dozda insülin ya da oral diyabetik ilaç (şeker hapı) alması, açlık, karaciğer hastalığı, pankreasta insülin üreten bir tümör olması ve aşırı alkol alma bulunmaktadır. Yemeklerden sonra vücut daha çok insülin salgıladığı için, yemek sonrası da hipoglisemi oluşabilir. Bu tip hipoglisemiye reaktif hipoglisemi denir. Bazen de hipogliseminin nedeni bulunamamaktadır.
Tedavi
Hipoglisemi tedavisini iki şekilde ele alabiliriz. Biri şekerin düşmesi üzerine acil müdahale, diğer aşama ise altta yatan ana nedenin tedavisidir. İlk müdahalede genellikle şeker yenmesi ya da meyve suyu içilmesi ile giderilebilir. Daha ciddi şikayetler ortaya çıkmışsa ve ağızdan şeker alınması mümkün olmuyorsa Glukagon iğnesi yapılması gerekebilir. Altta yatan nedenin tedavisi ise ancak doktorunuzun sizde hipoglisemiye neden olan ana sebebi belirlemesiyle mümkün olacaktır. İlaç kullanılması veya kullanılan bir ilacın dozajının ayarlanması, bir tümör söz konusuysa bu tümörün alınması gibi çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.
Risk
Özellikle şeker ilacı veya insülin kullanan diyabet hastaları, ilaçları zamanında kullanmalı ve ara öğünler dahil diyet önerilerine uymalıdırlar. İnsülin kullanan ve sık hipoglisemi yaşayanların, yanlarında glukagon iğnesi taşıması da hayati önemdedir.

Hastalık Sorgulama Programı