Genel Anksiyete Bozukluğu


Bilgi

Tipik belirtiler; korku, kaygı, kas gerginliği, huzursuzluk, çarpıntı, hızlı nefes alıp verme, heyecanlılık, şüphe, bilinç bulanıklığı, azalmış konsantrasyon (dikkati toplayamama) ve kontrolü kaybetme duygusudur.

Sebep

Korku, kaygı ya da endişe durumunda kişide kas gerginliği, huzursuzluk, çarpıntı, hızlı nefes alıp verme, heyecanlanma, şüphe, bilinç bulanıklığı ve kontrolü kaybetme duygusu meydana gelir. Bunlar gerçek ya da algılanan bir tehlike ve stres sonucu ortaya çıkabilir. Fakat bu belirtiler bazı kişilerde, ortada gerçek bir neden olmadan da oluşabilir. Kısa ya da uzun süreli olabilen ataklar kendiliğinden geçebilir veya zaman zaman tekrarlayan ataklar şeklinde görülebilir. Bu durumun kalıcı olmasına “yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğu” denir

Bakım

-

Tahlil

Bu hastalar bedensel belirtileri nedeniyle genellikle öncelikle bir dâhiliye uzmanına yönlendirilirler. Bu sebepledir ki tanı almaları biraz zaman almaktadır. Yapılan testler sonucunda herhangi bir hastalığın çıkmaması ve hekimin hastayı bir psikiyatri uzmanına yönlendirmesi sonucunda hastalar tanı alırlar.

Etken

Yaygın anksiyete bozukluğunun nedeni ne yazık ki kesin olarak bilinememektedir. Ancak kalıtsal faktörlerin birçok hastalıkta olduğu gibi yaygın anksiyete bozukluğunda da etkisi olduğu kabul edilmektedir. Tek yumurta ikizlerinin her ikisinde birden yaygın anksiyete bozukluğunun olma oranı yüksektir

Tedavi

Tedavide hem ilaç hem de psikoterapi uygulanmaktadır.

Risk

Eğer kendinizi çok fazla kaygılı buluyorsanız kendinize zaman ayırın ve kendinizle ne kadar ilgilendiğinizi gözden geçirin. Başkalarına devredebileceğiniz sorumluluklarınız olabilir. Kendinizi desteksiz gibi görüyorsanız, güvenebileceğiniz birilerini bulabilirsiniz. Bu önlemler yaygın anksiyete bozukluğu gelişme riskini azaltabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı