Dr Sistem App
Eritma Multiforme

Bilgi
Belirtileri arasında; ateş, boğaz ağrısı, bulantı, tipik olarak yuvarlak, kırmızı sınırları ve ortasında daha açık renkli bir alanı olan hedef tahtası şeklinde cilt döküntüsü ve öksürük sayılabilir.
Sebep
Eritema multiforme, vücudun hemen hemen her yerinde görülebilen, iki taraflı, kırmızı ve deriden kabarık döküntüler şeklinde kendini gösteren bir deri hastalığıdır. Döküntü tipik olarak yuvarlak, kırmızı sınırları ve ortasında daha açık renkli bir alanı olan hedef tahtası görünümündedir.
Bakım
-
Tahlil
Eritema multiforme hastalığının tanısı doktorun yapacağı fizik muayene ile genellikle konulabilir. Gereğinde cilt biyopsisi yapılabilir.
Etken
Eritema multiforme, barbituratlar, fenitoin, nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar, penisilinler, fenotiyazinler ve sülfonamid gibi bazı ilaçların kullanımı ya da herpes simpleks virüs (uçuk), Epstein-Barr virüs ve histoplazma enfeksiyonlardan sonra meydana gelir.
Tedavi
Öncelikle ilaçlar bu duruma neden olmuş ise ilaçların kesilmesi gereklidir. Enfeksiyonun neden olduğu durumlarda da enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekir. Kaşıntının azaltılması için de antihistaminik grubu ilaç tedavileri uygulanması gerekebilir. Kızarıklığın çevresine ıslak, ılık bezler konularak kaşıntının azaltılmasına çalışılabilir. Döküntüler genellikle kendiliğinden iyileşir, ancak çoğunlukla tekrarlayıcıdır.
Risk
Bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler eritema multiformeye daha sık yakalanırlar.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı