Kızıl


Bilgi

Vücutta dil, yüz, koltuk altları ve kasık bölgesinde kırmızı lekeler ve döküntüler ve yüksek ateş (38°C ile 40°C) görülür. Belirtileri arasında; boğaz ağrısı, yüksek ateş, titreme, boyunda ve göğüste döküntü, ciltte pullanma, parmak uçlarında ve ayak parmaklarında pullanma, çilek dili, koltuk altı ve kasık çizgilerinde parlak kırmızı renk, baş ağrısı, bitkinlik, karın ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, yutkunmada zorluk, ciltte kızarıklık, kırmızı yüz, bulantı, kusma ve boyun tutulması sayılabilir.

Sebep

Kızıl hastalığı, vücutta kızarıklık ve döküntülere neden olan ateşli bir hastalıktır. Streptokok türü bir bakteri etkendir. Özellikle 5-15 yaş arasındaki çocuklarda sık görülür, ancak yetişkin yaşlardaki kişilerde bu hastalığa yakalanabilir.

Bakım

-

Tahlil

Kızılın tanısı, fizik muayene bulgular, boğaz kültürüyle veya boğazdan alınan örnekte dakikalar içinde sonuç veren Strep-A testiyle konulur.

Etken

Streptokok türü bir bakterinin toksini etkendir. Kızıl, havada asılı bulunan bakterilerin solunması (damlacık enfeksiyonu) ile ya da hastalıklı kişinin salgılarıyla temas etme sonucu bulaşır.

Tedavi

Kızıl hastalığında 10 gün süre ile antibiyotik tedavisi uygulanır. Penisilin veya Amoksisilin önerilir. Penisilin alerjisi olanlarda eritromisin kullanılabilir. Antibiyotik kullanımı ile birlikte 24 saat içinde ateş düşer ve hastalığın bulaşıcılığı sona erer. Diğer belirtiler de birkaç gün içerisinde kaybolacaktır. Ancak 10 günlük kullanıma devam edilmelidir, aksi takdirde bakterilerin tamamı ölmeyebilir. Bol su ve sıvı tüketilmelidir. Parasetamol ve türevi ateş düşürücüler kullanılmalı. Kızılın aşısı olmadığı gibi, ömür boyu bağışıklık da sağlamaz. Tedavi olan bir çocuk, yeniden kızıla yakalanabilir.

Risk

Streptokok bakterisi aynı zamanda boğaz iltihabı, bazı deri hastalıkları gibi rahatsızlıklara da sebep olabilir. Yani kızıl hastalığının bulaşması için bulaştıran kişinin illa kızıl hastalığına yakalanmış olması şart değildir. Hatta, streptokok bakterisi taşıyıcısı hiçbir hastalık belirtisi de göstermeyebilir veya hastalık belirtileri kaybolmuş olsa da hâlâ taşıyıcı olabilir. Kızıl hastalığında önemli bir nokta da, doktorun önerdiği antibiyotik tedavisini uygun şekilde kullanmak, önerilenden önce kesmemektir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı