Anjioödem


Bilgi

Anjioödemde cilt, göz kapağı, dudak, dil ve ağız içinde şişme, cillte içi sıvı dolu kabarcıklar, nefes alma güçlüğü ve nefes alırken ses çıkması gibi belirtiler görülür.

Sebep

Anjioödem, derinin iç kısımlarında bulunan damarların dışına serum sızması ile meydana gelen şişliklerdir. Anjioödeme genellikle ürtiker de eşlik eder, ancak tek başına da bulunabilir. Bu şişlik hızla gelişir ve kaşıntı çok belirgin değildir. Ağrı ve kırmızılık yoktur. Birkaç gün içinde iz bırakmadan kaybolur. En fazla yüz, göz kapağı, dudak ve elde oluşur. Bazen dil ve boğazda da şişme meydana gelir ve bu durum kişinin nefes almasını engelleyerek ölüme neden olabilir.

Bakım

-

Tahlil

Klinik tablo ile (tıbbi öykü, cilt ve sistemik muayene) tanı konulabilir. Daha sonra alerjenin ne olabileceği üzerinde detaylı tıbbi öykü ile ve cilt testleri ile durulmalıdır.

Etken

Anjioödem alerjiye bağlı olarak gelişebilir. Ağrı kesici ilaçlar, balık ve karides gibi deniz ürünleri ve hipertansiyon tedavisinde kullanılan ACE inhibitörü adı verilen bir ilaçlar anjioödem yapabilir.

Tedavi

Belirtiler hafif ise tedaviye ihtiyac olmayabilir. Şiddetli kaşıntı, ciddi rahatsızlık veya kalıcı belirtiler için tedavi gerekir. Ürtiker ve anjioödemde standart tedavi kaşıntıyı, şişliği ve bunlara sebep olan histamin salınımı azaltmak için antihistaminik ilaç verilir. Daha ciddi durumlarda prednizon (kortizon) gibi şişlik, kızarıklık ve kaşıntıyı azaltıcı ilaç verilir.

Risk

Önceden geçirilmiş kurdeşen ve anjiyoödem, lupus, lenfoma veya tiroid hastalığı gibi ürtiker ve anjiyoödem ile ilişkili hastalıklar ve anjioödem aile öyküsü
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı