Bilgi
Anjioödemde cilt, göz kapağı, dudak, dil ve ağız içinde şişme, cillte içi sıvı dolu kabarcıklar, nefes alma güçlüğü ve nefes alırken ses çıkması gibi belirtiler görülür.
Sebep
Anjioödem, derinin iç kısımlarında bulunan damarların dışına serum sızması ile meydana gelen şişliklerdir. Anjioödeme genellikle ürtiker de eşlik eder, ancak tek başına da bulunabilir. Bu şişlik hızla gelişir ve kaşıntı çok belirgin değildir. Ağrı ve kırmızılık yoktur. Birkaç gün içinde iz bırakmadan kaybolur. En fazla yüz, göz kapağı, dudak ve elde oluşur. Bazen dil ve boğazda da şişme meydana gelir ve bu durum kişinin nefes almasını engelleyerek ölüme neden olabilir.
Bakım
-
Tahlil
Klinik tablo ile (tıbbi öykü, cilt ve sistemik muayene) tanı konulabilir. Daha sonra alerjenin ne olabileceği üzerinde detaylı tıbbi öykü ile ve cilt testleri ile durulmalıdır.
Etken
Anjioödem alerjiye bağlı olarak gelişebilir. Ağrı kesici ilaçlar, balık ve karides gibi deniz ürünleri ve hipertansiyon tedavisinde kullanılan ACE inhibitörü adı verilen bir ilaçlar anjioödem yapabilir.
Tedavi
Belirtiler hafif ise tedaviye ihtiyac olmayabilir. Şiddetli kaşıntı, ciddi rahatsızlık veya kalıcı belirtiler için tedavi gerekir. Ürtiker ve anjioödemde standart tedavi kaşıntıyı, şişliği ve bunlara sebep olan histamin salınımı azaltmak için antihistaminik ilaç verilir. Daha ciddi durumlarda prednizon (kortizon) gibi şişlik, kızarıklık ve kaşıntıyı azaltıcı ilaç verilir.
Risk
Önceden geçirilmiş kurdeşen ve anjiyoödem, lupus, lenfoma veya tiroid hastalığı gibi ürtiker ve anjiyoödem ile ilişkili hastalıklar ve anjioödem aile öyküsü

Hastalık Sorgulama Programı